Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Mardin’de Olgunlaşma Enstitüleri Vizyon Çalıştayı Gerçekleşti

Mardin’de Olgunlaşma Enstitüleri Vizyon Çalıştayı Gerçekleşti

Mardin Olgunlaşma Enstitüsü’nde 1-2 Mart 2019 tarihlerinde “Olgunlaşma Enstitüsü Vizyon Çalıştayı” Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Sayın H. Hümeyra ŞAHİN, Millî Eğitim Bakanımızın Eşi Sayın Rana SELÇUK, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal, Kültürel Eğitimler ve Faaliyetler Daire Başkanı Sayın Ahmet Vefa GÜLER, Mardin İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Sarı, sanat, akademi ve moda dünyamızın önemli isimleri ve Türkiye´nin farklı bölgelerinden gelen 24 Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Açılış programında konuşan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya SELÇUK’un Eşi Rana SELÇUK Hanımefendi; “Olgunlaşma Enstitüleri kültürümüzün korunması, mesleki eğitimin sürdürülmesi ve el sanatları birikiminin gelecek nesillere taşınması noktasında çok önemli bir misyon icra etmektedir. Olgunlaşma enstitüleri tasarım sektörüyle de ilişkilerini güçlendirerek kendini yenilemelidir. Kaliteli el sanatları ortaya koyarak, sanatta altın oranı yakalamalıdır. Ülkemizin her bölgesinin kendine has zanaat ve sanat dalının en iyi örneklerini üretmelidir.” dedi.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL ise; “Genel Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyet gösteren 24 Olgunlaşma Enstitümüz geçmişten günümüze kat ettikleri yolda, eğitimin yanı sıra araştırma faaliyetleri ile kültür birikimine fayda sağlarken, topladığı verilere dayalı eserlerin ulusal ve uluslararası platformlarda yaptığı sergi ve sunumlarla tanıtımını yapmaktadır.” diyerek olgunlaşma enstitülerinin önemini vurguladı.

Protokol konuşmaları ile başlayan program, sunumlarla devam etti.

Prof. Dr. Hülya TEZCAN, Türk-İslam kültürel geçmişi üzerine gerçekleştirdiği “Osmanlı Desen Programının Oluşum Sürecinde Saray Nakkaşesinin Rolü ve Önemi” konulu sunumda katılımcıları geçmişten günümüze kültürel bir yolculuğa çıkardı. Araştırmacı-Yazar Sayın Serap EKİZLER SÖNMEZ ise gerçekleştirdiği "İslam´da Hendesi Tezyinatın Yolculuğu" isimli sunumu ile Selçuklu ve Osmanlı döneminde uygulanan motiflerdeki gizemi ve geometrik zekayı gözler önüne sererek tezyinatta kullanılan her bir motife farklı anlamlar yükledi. Sanatçı/Akademisyen Fırat NEZİROĞLU bizlere Anadolu’nun zenginliğini, kullanmış olduğu kilim tekniklerini birbirinden özel tasarladığı kumaşlar ve dokumalarıyla yapmış olduğu defileler üzerinden sundu. 

Sunumların ardından Danışma Kurulu tarafından Mardin Olgunlaşma Enstitüsünün atölye ve sergi alanları gezilerek, çalışmalar incelendi. Mardin Olgunlaşma Enstitüsü çalışmaları hakkında detaylı sunum gerçekleştiren Metin DEĞER, Mardin’in kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri ile ilgili çalışmaları ve sosyal sorumluluk projelerini anlattı.

İki günün sonunda tamamlanan çalıştay olgunlaşma enstitülerinin kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinin, vizyonunun konuşulup belirlenmesi ile sona erdi.

 

06-03-201906-03-201906-03-201906-03-2019

 

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.