Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Kurs Programlarının Değerlendirilmesi Çalıştayı tamamlandı.

Kurs Programlarının Değerlendirilmesi Çalıştayı tamamlandı.

Genel Müdürlüğümüzce hazırlanan yaygın eğitim kurs programlarının güncellenmesi amacıyla 8-10 Aralık 2022 tarihleri arasında alan uzmanlarının ve akademisyenlerin katılımıyla Ankara Mogan Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Oteli'nde "Kurs Programları Güncelleme Çalıştayı" yapıldı.

 

Yaygın eğitim kurs programlarının güncellenmesi amacıyla üniversitelerde görev yapan akademisyenler, Millî Eğitim Bakanlığının ilgili birimlerinin temsilcileri ve ilgili Bakanlıkların temsilcilerinin katılımı ile 74 alanda yer alan 2800 meslekî kurs programı ve 1080 genel kurs programı ile ilgili olarak;  

 

  • Uzun süre açılmayan kurslar ile hiç açılmayan kursların kapatılması, 
  • İçeriği birbirine çok benzeyen kursların birleştirilmesi,  
  • Var olan kursların içeriklerinin güncellenmesi ve yapılandırılması,
  • Kurs alan isimlerinin güncellenmesi,
  • Kurs sürelerinin güncellenmesi,
  • Kurs konu başlıklarının güncellenmesi, 
  • Mevcut öğretim yöntem ve tekniklerinin güncellenmesi 

konuları üzerinde çalışılmıştır. 

 

Çalıştayın kapanış konuşmasını yapan Genel Müdürümüz Sabahattin DÜLGER;

 

"Hayata mutlu bireyler hazırlamak için her zaman, her yerde, herkese eğitim" vizyonu ile hareket eden Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz bünyesinde, beşikten mezara kadar rehberlik hizmeti ve kaliteli eğitimler sunmak amacıyla Türkiye genelinde 1.000 halk eğitimi merkezi ve 30 olgunlaşma enstitüsünde her yaştan ve her düzeyden vatandaşa eğitimler verildiğini söyledi.

 

En fazla tercih edilen meslek kursları arasında; "bilgisayar işletmenliği, ev tekstil ürünleri hazırlama, arıcılık, geleneksel el nakışları, elde Türk işlemeleri, kadın giysileri dikimi, dekoratif ahşap süsleme ve dekoratif ev aksesuarları hazırlama" yer aldığını anlatan DÜLGER;

 

Değişen ve gelişen dünya şartlarında vatandaşlarımızın ekonomiye karşı işgücü duyarlılığının artırılması, güncel istihdam politikalarına uygun meslek edinmeleri, üretken, bilinçli ve girişimci olmaları büyük önem taşımakta bu nedenle kurs programlarımızın güncel ihtiyaçlara göre revize edilmesi gerekmektedir, dedi.

 

Verimli geçen çalıştay süreci sonrasında bazı kursprogramlarının kaldırılması, içeriği birbirine çok benzeyen kursların birleştirilmesi, kurs alan isimlerinin ve kurs sürelerinin güncellenmesi teklif edilmiş, ihtiyaç duyulan alanlarda yeni kurs programlarının geliştirilmesi önerilerinde bulunulmuştur.

 

13-12-202213-12-2022

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.