Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Koordinasyon Toplantısı’nın on üçüncüsü Antalya’da yapıldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha DENEMEÇ: “DÜNYADA ÖRNEĞİ OLMAYAN BİR HİZMET VERİYORUZ.”

Genel Müdürlüğümüz uhdesinde Bakan Yardımcımız Reha DENEMEÇ’in başkanlığında, 81 İl Millî Eğitim Müdürlüğü yöneticilerinin de katılım sağladığı Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi.  
Koordinasyon Toplantısı’nın on üçüncüsü Antalya’da yapıldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha DENEMEÇ:  “DÜNYADA ÖRNEĞİ OLMAYAN BİR HİZMET VERİYORUZ.”

Ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriyeli öğrencilere yönelik Bakanlığımıza bağlı okullar ve kurumlarda sunulan eğitim hizmetlerini iyileştirmek, karşılaşılan güçlüklere çözüm önerileri üretmek, fikir alışverişinde bulunmak, Suriyeli öğrencilere yönelik yapılan projeleri ve Bakanlığımız birimlerinin hizmet alanlarındaki faaliyetlerini değerlendirmek amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Göç ve Acil Durum Eğitim Daire Başkanlığı tarafından geçici koruma altındaki öğrencilerin eğitimine yönelik koordinasyon toplantısının on üçüncüsü düzenlendi. 

24 Nisan 2019 tarihinde Antalya’da düzenlenen toplantıya; Bakan Yardımcısı Sayın Reha DENEMEÇ, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL, UNICEF Türkiye Temsilcisi Philippe DUAMELLE, Bakanlığımız Daire Başkanları ve 26 ilin İl Millî Eğitim Müdürleri ve 81 ilin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları/Şube Müdürleri katıldı.

UNICEF Türkiye Temsilcisi Sayın Philippe DUAMELLE, Millî Eğitim Bakanlığı’nın geçici koruma altındaki öğrencilerin kademeli olarak resmi okullara kayıt edilmesi politikasının oldukça başarılı olduğunu vurgulayarak, hali hazırda eğitim sistemine dahil edilen öğrencilerin %86’sının resmi okullara devam ettiğini, okulların toplumda sosyal uyumun sağlanmasında önemli bir yer tuttuğunu, huzurun ilk önce anne-babalarla evde başladığını ve daha sonra okullarda devam ettiğini belirtmiştir. Sayın DUAMELLE “Türkiye’de, her çocuğun eğitime ulaşabilmesi için UNİCEF olarak her türlü desteği sağlayacağız.” diyerek sözlerine son verdi.

Bakan Yardımcımız Sn. Reha DENEMEÇ; 2011 yılının başından itibaren Suriye’den gelen göç dalgasına karşı Türkiye’nin tavrının net olduğunu, canlarını kurtarmak için gelen insanlara kucak açtığımızı ve elimizden gelen her türlü imkanı seferber ettiğimizi belirterek, sekiz yıldır geçici koruma altındaki öğrencilere sağladığımız imkanların dünyada örneğinin olmadığını vurguladı. Sosyal uyumun, eğitimde başarıyı yakalamanın önemli bir aracı olduğunu belirten Sayın Denemeç, Türkçe öğrenmenin sosyal uyumun sağlanmasında temel şart olduğuna dikkat çekti.

Açılış konuşmalarının ardından Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Mehmet Nezir GÜL geçici koruma altındaki öğrencilerin eğitimlerine yönelik sunum yaptı. Ayrıca 3 Mayıs 2019 tarihinde 81 ilde tüm yabancı öğrencilere yönelik “Türkçe Yeterlik Sınavı” yapılacağını belirtti.

Öğleden sonra gerçekleştirilen ikinci oturumda Suriyeli öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu 26 ilin İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri tarafından, ülkemizde bulunan Suriyeli öğrencilere yönelik Bakanlığımıza bağlı okullar ve kurumlarda sunulan eğitim hizmetleri ve faaliyetlerle ilgili bilgi verildi. 

Toplantının devamında  eğitim hizmetlerinde karşılaşılan güçlükler ile ilgili Bakanlığımız ilgili birimlerinin de katkılarıyla değerlendirmeler yapıldı.

Toplantı sonrasında Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir Gül tüm katılımcılara katkılarından dolayı teşekkür etti.

 

26-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-201926-04-2019

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.