Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

İSTİKLÂL MARŞI VE MEHMET ÂKİF ERSOY TEMALI SERGİ AÇILIŞI İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

İSTİKLÂL MARŞI VE MEHMET ÂKİF ERSOY TEMALI SERGİ AÇILIŞI İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Genel Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen Anadolu Yolunda "Yüreklerde Âkif, Dillerde Hürriyet" İstiklâl Marşı ve Mehmet Âkif Ersoy temalı sergi açılışı İstanbul'da gerçekleştirildi.

"Vatan ve İstiklâl Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy"un, halkı Millî Mücadele'ye destek olmaya davet edişine atfen İstanbul'da açılışı yapılan sergi, sırasıyla Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Afyonkarahisar, Burdur, Konya, Kastamonu, Çankırı'da halkımızla buluşacaktır. Türkiye'nin dört bir yanındaki hayat boyu öğrenme kurumlarının sekiz ay süren araştırma, tasarım ve üretim çalışmaları olan 593 eser arasından seçilen el emeği ve göz nuru eserlerden oluşan sergi, 12 Mart'ta Ankara'da düzenlenecek etkinlikle tamamlanacaktır.

Bakan Yardımcısı Sayın Nazif YILMAZ konuşmalarında, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz Âkif'imizin aziz hatırasını ve İstiklâl şairimizin bu milletimizin ruhundan gelen bu terennümlerini yaşatmak için gayret içerisindeyiz. Ankara'da 12 Mart'ta gerçekleştirilecek İstiklâl Marşı'nın tarihiyle yeniden hatırlayacağımız o günde buluşmak ümidiyle İstanbul'dan yolcu edeceğimiz sergi tırımızın hayırlı yolculuklarla nice güzel mekânlara ulaşmasını temenni ediyorum. İslam şairi, istiklal şairi, milletin şairi, vatan şairi dediğimizde aslında bütün kavramlar hepsi bize Akif'i ifade ediyor. Mehmet Akif'imiz 1893 yılında buradan Halkalı Baytar Ziraat Mektebinden mezun oluyor. Çeşitli vesilelerle 20 yıllık bu görevini ifa ediyor. Türkçe, edebiyat muallimliği yapıyor ve en önemli dönemde İstiklal mücadelesinde Anadolu'yu karış karış gezerek Bolu'dan Düzce'den Kastamonu'dan, Yozgat'tan, Afyon'dan, Burdur'dan, Antalya'dan, Balıkesir'den millete ses veriyor ve onun sesi hala kulaklarımızda. Mehmet Akif Ersoy'un bıraktığı Safahat'ıyla çok kıymetli bir hazineyi bıraktığına dikkati çeken Yılmaz, bugün şairin bu eserinin yeni neslin yeniden dönüp dönüp okumasını canı gönülden arzu ettiğini söyledi. Yılmaz, "Bugün Safahat üzerinden yıllar geçmiş ama Safahat'ın ifade ettiği o güzel anlamlar... Çünkü Akif'imiz hep Kuran'ı, sünneti ve mazlumların sesi olmayı, zalimlere dik durmayı ve vatanı, milleti, bayrağı, emaneti hep merkeze almış. Biz onu okuduğumuzda adeta kendimizi görürüz." dedi.

Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un torunu ve programın onur konuğu Sayın Selma ARGON konuşmasında, 2021 Türkiye'nin Olgunlaşma Enstitüsü'nde Akif ve İstiklal temalı çalışmaların başladığını belirterek "Neden bu tırlar, bu iller seçildi? Bu iller bir şair ve fikir adamı olan dedem, vatanı işgal edilirken evine çekilmek ve ağlamak yerine Anadolu'ya geçti. Ankara'ya geldi. Ardından görevli olarak Meclisimiz tarafından bir irşad heyeti aydınlatma heyetiyle beraber gittiği her yerde insanımızı milli mücadeleye çağırdı. Vaazlar verdi. Yüreğinden kopan vaazları Eşref Edip'le beraber kaleme aldılar. O vaazlar bugün bizlere ulaştı." dedi.

Programda video ve "Mehmet Âkif ve İstiklâl Marşı" teatral drama gösteriminin ardından Hakkı Demir Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin Mehmet Âkif Ersoy'un üç şiir bestesinin icrasından oluşan müzik dinletisine yer verildi. Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Sayın Nazif YILMAZ, "İstiklâl Şairimiz Mehmet Âkif Ersoy"un torunu ve programın onur konuğu Sayın Selma ARGON ERSOY'a murakka tekniği ile basılmış Osmanlıca İstiklâl Marşı kitabını hediye etti.

Millî birlik ve beraberlik idealini ve vatan sevgisini en veciz biçimde mısralara döken şairimiz Mehmet Âkif Ersoy'u Anma ve İstiklâl Marşı'nın kabulünü idrak etmek amacıyla Sabahattin Zaim Üniversitesi Halkalı Kampüsü konferans salonunda düzenlenen programa; Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif YILMAZ, İstanbul Vali Yardımcısı Hasan Hüseyin Can, Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet BULUT, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin DÜLGER, İstanbul Millî Eğitim Müdürü Levent YAZICI, Sebilürreşad Derneği Başkanı Fatih BAYHAN,  Mehmet Akif ERSOY'un torunu Selma ARGON ERSOY, akademisyenler, kurum yöneticileri ve öğrencilerin katılımıyla icra edildi.

Ödül alan ve gösteriye katılan öğrencilerle toplu fotoğraf çekimiyle son bulan salon programının ardından "Sergi Tırı" açılışı ve gezisi yapıldı.

22-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-202222-02-2022

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.