Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

İSTANBUL GÖZTEPE TCDD KÜLTÜR SANAT MERKEZİ AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

  İSTANBUL GÖZTEPE TCDD KÜLTÜR SANAT MERKEZİ AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI Göztepe TCDD Kültür Sanat Merkezi açılışına Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer'in eşi Nebahat Özer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun eşi Nilüfer Karaismailoğlu, TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve eşi Hatice Nur Yerlikaya'nın yanı sıra vatandaşlar katıldı.                                  
İSTANBUL GÖZTEPE TCDD KÜLTÜR SANAT MERKEZİ AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI

Göztepe TCDD Kültür Sanat Merkezi açılışına Milli Eğitim Bakanımız Mahmut Özer'in eşi Nebahat Özer, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun eşi Nilüfer Karaismailoğlu, TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ve eşi Hatice Nur Yerlikaya'nın yanı sıra vatandaşlar katıldı.

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, TCDD Genel Müdürlüğü ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü arasında yapılan protokol kapsamında Sabancı Olgunlaşma Enstitüsüne kullanımı bedelsiz olarak verilen ve asli fonksiyonunda kullanılamayan Göztepe tren garı, halkın ihtiyaç duyduğu alanlarda değerlendirilmesi amacıyla kültür ve sanat merkezine dönüştürüldü.

 

Kadıköy'de bulunan tarihi Göztepe İstasyon Binasında, eğitim ve kültürel aktivitelerin düzenlenmesi amacına yönelik olarak İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü ile TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü arasında kültür ve sanat alanında gerçekleştirilecek çalışmalarla ilgili iş birliği protokolü imzalandı. Bu protokol çerçevesinde Göztepe TCDD Kültür Sanat Merkezi; geleneksel sanat dallarının tanıtılması, enstitüde üretilen ürünlerin sergilenmesi, geleneksel Türk el sanatları alanında planlanacak eğitimlerin uygulanması, TCDD tarihi araştırmaları çerçevesinde Türk Demiryollarında kullanılan kıyafet, aksesuar ve objeleri tanıtan bir ansiklopedi için gerekli araştırmaların yapılarak basıma hazır hâle getirilmesi, alanda müzik ve enstrüman eğitim ve dinletileri, demiryolu kültürü tanıtımları ve model tren yapımı gösterimleri, mutfak kültürü eğitimleri, sosyal medya ve dijital iletişim eğitimleri, uygulamalı kuyumculuk, seramik, doğal boya yapımı, bebek yapımı ve benzeri atölye çalışmalarının düzenlenmesi gibi çeşitli kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapacak.

 

Açılışta konuşan Sayın Bakanımızın Eşi Nebahat Özer; "Beşikten mezara kadar süren ilim öğrenme yolculuğumuzda her istasyon, daha iyiye giden yolu aydınlatan bir fener gibidir. Bakanlığımız Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları iş birliğiyle hayata geçirilmiş olan Göztepe Tren İstasyonu Kültür ve Sanat Merkezi de bu yolda gerçekleştirilen kıymetli çalışmalardan biri olmuştur." dedi.

 

Açılış etkinliğinde konuşan TCDD Genel Müdürü Metin Akbaş, "1915 ile 2012-2013 yıllarına kadar yaklaşık yüz yıl İstanbulluların hizmetine amade kılınmış banliyö istasyonu olarak kullanılmış tarihi istasyon binasındayız. Bulunduğumuz istasyonu hangi amaçla kullanabiliriz' düşüncesiyle değişik kurumlarla görüşmelerimiz oldu. En son Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile görüşmeler gerçekleştirdik. Bu doğrultuda bu projeyi gerçekleştirdik. Şu an bulunduğumuz bu odada 165 yıllık geçmişi olan TCDD'nin tarihi objeleri sergilenmekte. Bu sergileri biz zamanla birkaç ayda bir değiştireceğiz." dedi.

 

Genel Müdürümüz Sabahattin Dülger, "Yüzyılın üzerinde mazisi olan bir mekân, yıllarca insanımıza tren garı olarak hizmet etmiş. ve kültürleri taşımış diyardan diyara. Bugün de Sabancı Olgunlaşma Enstitümüz üzerinden bizim kendi kültürümüz, dokuma nakış, seramik, kitre bebek gibi kendi kültürümüzün unsurlarını gelecek nesillere aktarmayı ve taşımayı hedefleyeceğiz. Kendini yenileyen bir alan olmayı hedefliyoruz ve hayat boyu öğrenen bir ortam açığa çıkarmak istiyoruz" diye konuştu.

 

Üsküdar ve Kadıköy kaymakamları ile ilçe yöneticilerinin ve Kadıköy sakinlerinin katıldığı açılış etkinliği kültür sanat merkezi gezisiyle tamamlandı.

 

 23-04-202223-04-202223-04-202223-04-202223-04-202223-04-202223-04-202223-04-202223-04-202223-04-202223-04-202223-04-202223-04-2022

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.