Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Dede Korkut-Korkut Ata Mirası: Kültürü, Masalları ve Müziği

İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Dede Korkut-Korkut Ata Mirası: Kültürü, Masalları ve Müziği

''Onlar da bu dünyaya geldi geçti

Kervan gibi kondu göçtü

Onları da ecel aldı yer gizledi

Fani dünya yine kaldı

Gelimli gidimli dünya

Son ucu ölümlü dünya?

 

Unesco tarafından tescillenen kültür mirasımız Dede Korkut-Korkut Ata Mirası: Kültürü, Masalları ve Müziği Genel Müdürlüğümüze bağlı kurumlarımızda yıl boyunca anma, kutlama vb. programlar düzenlenerek anılacak, kitap okuma etkinlikleri düzenlenerek metinleri okunacak, bu tema ile ilgili ürünler üretilerek sergilenecektir.

 

Konuyla ilgili olarak Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Mehmet Nezir GÜL:

 

''Bilindiği gibi Dede Korkut Türkiye 'nin 17. Değeri olarak UNESCO'nun İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesinde yerini almıştır. Bu bağlamda bizler de Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu öğrenme Genel Müdürlüğü olarak Dede Korkut'un günümüz insanlarına daha iyi anlatılması maksadıyla tüm Halk Eğitim Merkezlerimiz ve Olgunlaşma Ensitülerimizde yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenmesini istedik. Atölyelerimizde bu konuda çalışmalara yer verilerek toplumun her kesimi tarafından tanınmasını ve yeni nesillere aktarılmasına bir nebze de olsa katkı sağlamak istedik.

Özelikle Dede Korkut 'un bizlere aktarılan sözlü mirasının artık atölyelerimizle ilmek ilmek, nakış nakış işlenmesini, çeşitli konferanslar, sergiler, anma programları ile günümüz toplumuna aktarılmasını hedefliyoruz. Bilindiği gibi Anadolu'da el emeği olan her ürünün de bir hikâyesi olur. Bizler de bu çalışmalarımızla ürünlerimizde Dede Korkut 'un hikâyelerine yer vererek eserlerinin sözlü eserlerin yanı sıra  somut eserler hale getirmeyi hedefliyoruz ? dedi.

 

Konuyla ilgili afişler

10-05-201910-05-201910-05-2019

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.