Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi 2 Projesi Uluslararası Konferansı

“Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi 2 Projesi” proje kapsamında “Hayat Boyu Rehberlik Sistemleri ve E-Öğrenme” konulu uluslararası konferans,  01-02 Aralık 2016 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.
Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi 2 Projesi Uluslararası Konferansı

Genel Müdürlüğümüz tarafından ülkemizde gelişen insan kaynakları kapasitesine, “Hayat Boyu Öğrenme” kavramını tanıtarak katkıda bulunmak hedefiyle hayata geçirilen Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi–2 Projesi kapsamında gerçekleştirilen Hayat Boyu Rehberlik Sistemleri ve E-Öğrenme konulu Uluslararası Konferans, 01-02 Aralık 2016 da İstanbul’ da gerçekleştirildi.

Uluslararası konferansın ilk günkü açılış konuşmalarını, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Muammer YILDIZ, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Ali Rıza ALTUNEL, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanı Hülya TEKİN ile Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölümü Başkan Yardımcısı Virve VIMPARI gerçekleştirdi. Proje açılış etkinliği olarak düzenlenen ikinci günün açılış konuşmasını HBÖ Genel Müdürlüğü, Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sedat ABDULHAKİMOĞULLARI gerçekleştirdi.  

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın YILDIZ, Uluslararası konferansın ilk gününde yaptığı açılış konuşmasında, öğrenmenin çok değerli olduğunu ifade ederek, öğrenmenin beşikten mezara kadar devam eden bir süreç olduğunu vurguladı.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın ALTUNEL, AB´ye katılım sürecinde hayat boyu öğrenmeye katılım oranlarının artış hızı bakımından Türkiye Avrupa´da ikinci sırada yer alsa dahi bu rakamların arttırılması yönünde ciddi bir çaba sarf edildiğini belirtti. Sayın ALTUNEL, “Türkiye´de yürüyen hayat boyu öğrenme faaliyetlerinin bir bütün olarak, bir koordinasyon içinde ele alınması halinde hayat boyu öğrenmeye katılım sonuçlarının istatistiklere daha yüksek oranlarda yansıyacağını ve AB rakamları ortalamasına ulaşılacağını ifade etti.  

Uluslararası konferansa, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı kurumların temsilcileri, ilgili STK temsilcileri, üniversitelerin ilgili bölümlerinden akademisyenler, pilot illerin il ve ilçe millî eğitim müdürlüklerinin temsilcileri, ilgili özel sektör temsilcileri ve diğer paydaşlardan oluşan toplam 150 kişi katılım sağladı.

Konferansın ilk gününde sırasıyla şu sunumlar gerçekleştirildi;

Konu: Konuşmacı:
Avrupa’daki Hayat Boyu Öğrenme Rehberlik Sistemleri

Helmut ZELLOTH

Avrupa Eğitim Vakfı

Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenme Rehberliği ile İlgili Zorluklar: Neredeyiz ve Nereye Gitmek İstiyoruz

Prof. Dr. Füsun AKKÖK

Emekli Öğretim Görevlisi - ODTÜ

Avrupa’da Hayat Boyu Rehberlik Politika Tasarısı – Öğrenilen Dersler (Canlı Bağlantı)

HBR Uluslararası Politika Analisti

Doç. Dr. Tibor Bors Borbely-Pecze 

Avrupa’dan Hayat Boyu Öğrenme Rehberliği İyi Uygulamaları Hayat Boyu Öğrenme Rehberliği ve İstihdam

Saša Niklanovič

Uluslararası Rehberlik ve İstihdam Uzmanı

Danimarka’da Kariyer Rehberliği

Yrd. Doç. Dr. Jesper Sigaard HANSEN

Danimarka VIA Universitesi, Sürekli Eğitim Merkezi

PANEL 
E-Öğrenme Hayat Boyu Öğrenme için E-Öğrenme - İyi Uygulama İlkeleri

Jason PENNELLS

Eğitim Danışmanı, Cambridge Education

Mesleki ve Teknik Eğitimde E-Öğrenme

Prof. Dr. Alan TAIT

Uzaktan Eğitim ve Gelişim Bölümü,  Açık Üniversite,
Birleşik Krallık – Emekli Öğretim Görevlisi

Uygulamalarla Matematik Öğrenme - Birleşik Krallık’tan Bir Örnek

Susan EASTON

Ulusal Öğrenme ve İş Enstitüsü (İngiltere ve Galler) - Dijital Öğrenme Bölüm Başkanı

Eğitim ve Yetenek Yönetimini Yönlendirmek için Veri Kullanımı

William BURROWS

Yönetici, Cambridge Digital, Birleşik Krallık

 

Konferansın açılış etkinliği temalı ikinci gününde Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi 2 Projesi; Amaçları, Hedefleri ve Zorlukları konulu sunum Ekip Lideri  Sean CURLEY, Hayat Boyu Öğrenme Politikasına İlişkin Hususlar konulu sunum, Proje Kilit Uzmanı Ron TUCK, Etkili bir Kalite Güvence Sisteminin Kilit Özellikleri konulu sunum Eğitim Kilit Uzmanı Donald PATERSON ve Hayat Boyu Öğrenme İçin Farkındalık Yaratmak konulu sunum ise İletişim Uzmanı Gülru TOPÇU tarafından gerçekleştirildi. 

Hayat Boyu Öğrenen bir Türkiye sloganıyla yola çıkılan projenin kapanışı Operasyon Koordinasyon Birimi üyeleri ile konferansın hazırlanmasına katkı sunan  tüm tarafların sahneye daveti ile sona erdi.  

 

    07-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-201607-12-2016

 

Emniyet Mahallesi Boğaziçi sokak No 23 Teknikokullar Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.