Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Hayat Boyu Öğrenme İçin Uzaktan Eğitim Projesi Kapsamında İçerik Üretimi Çalıştayı Yapıldı

Hayat Boyu Öğrenme İçin Uzaktan Eğitim Projesi Kapsamında İçerik Üretimi Çalıştayı Yapıldı

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Dairesi tarafından yürütülen “Hayat Boyu Öğrenme İçin Uzaktan Eğitim Projesi” kapsamında 26-28 Aralık 2018 tarihlerinde Antalya’da “İçerik Üretimi Çalıştayı” gerçekleştirildi. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Orta Öğretim Genel Müdürlüğü ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nden daire başkanları ve personelin katıldığı çalıştayda,  akademisyenler, içerik oluşturmaları sürecinde tüm çalışma ekiplerine destek sağladılar.

Hayat Boyu Öğrenme İçin Uzaktan Eğitim Projesi ile bireylerin gelişim ihtiyaçlarının zaman ve mekân sınırlaması olmaksızın, genel, meslekî teknik kurs ve seminerlerin uzaktan eğitim yoluyla düzenlenmesi için gerekli bürokratik altyapının tesis edilmesi, toplumun tüm kesimlerinde hayat boyu öğrenme bilincinin artırılması hedefleniyor.

Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel ARSLAN, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Okullar Daire Başkanı Mehmet Zeki BAŞYEMENİCİ ve Eğitim Politikaları Daire Başkanı Hasan YILMAZ, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Elektronik İçerik Üretimi Daire Başkanı Zeki TUMAN’ın katıldığı çalıştay Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Tufan ADIGÜZEL’in moderatörlüğünde gerçekleşti. 

“İçerik Üretimi Çalıştayı” Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açık Okullar Daire Başkanı Mehmet Zeki BAŞYEMENİCİ’nin açılış konuşması ile başladı. 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibariyle; Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesinde yaklaşık 2 milyon 750 bin kayıtlı öğrenci bulunduğunu belirten BAŞYEMENİCİ, Öğrencilere Açık Öğretim okulları ders kitapları, elektronik kitaplar, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve çevrimiçi sınavlar ile öğretim desteği verildiğini kaydederek konuşmasına şöyle devam etti:

“Eğitimde teknolojiyi doğru konumlandırmak vizyon gerektirir. 2023 Eğitim Vizyonunda da yer alan “Hayat boyu öğrenme süreçlerinde farklı hedef kitlelere ulaşmak ve öğrenmeye erişimi artırabilmek için uzaktan eğitim teknolojilerinden yaygınlıkla yararlanılacaktır.” hedefi doğrultusunda Açık Öğretim Okulları öğrencilerine sunulan öğrenme fırsatlarına erişimin artırılması ve kolaylaştırılması için çalışmalar yürütüyoruz. Başkanlığımız bünyesinde oluşturulan materyal geliştirme ekiplerimiz içerik geliştirme çalışmalarına başlamıştır. Gerçekleştirmekte olduğumuz çalıştay, önem arz etmekte olup ileride yapacağımız çalışmalara yön ve ışık tutacaktır.”

İçerik Üretimi Çalıştayı, Bahçeşehir Üniversitesinden Prof. Dr. Tufan ADIGÜZEL’in “Açık ve Uzaktan Öğretimde Eğilimler (Dünya ve Türkiye uygulamaları)” sunumuyla başlayarak, İstanbul Medeniyet Üniversitesinden Doç. Dr. Özcan Erkan AKGÜN’ün “Uzaktan Öğretimde Nasıl Öğretmeliyiz? Kuramlar ve Uygulamalar” sunumu; Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinden Doç. Dr. Vehbi Aytekin SANALAN’ın “Öğrenme Nesneleri: Teknik ve Pedagojik Özellikleri”; Yıldız Teknik Üniversitesinden Doç. Dr. Tuncay SEVİNDİK’in “Uzaktan Öğretimde İyi ve Kötü Örnekler” sunumuyla devam etti.

Çalıştay, uzaktan eğitim içerik üretimine yönelik grup çalışmalarını tamamlayan katılımcıların sunumları üzerine, akademisyenlerin yaptığı değerlendirme konuşması ve sertifika töreni ile sona erdi.

 

 

02-01-201902-01-201902-01-201902-01-201902-01-2019

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.