Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Sabahattin DÜLGER'in Hayat Boyu Öğrenme Haftası Mesajı

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Sabahattin DÜLGER'in  Hayat Boyu Öğrenme Haftası Mesajı

 Büyük bir hızla değişen ve gelişen dünyamız adeta bir sınıf gibidir ve bizler de her daim bu sınıfta hayat boyu öğrenen bireyleriz.

Birey ve topluma doğrudan dokunan, zaman, eğitim düzeyi, yaş gibi kısıtlamaları olmamasından dolayı her zaman, her yerde, herkese yüksek nitelikte ihtiyaca uygun, geçerli ve kapsayıcı eğitim erişimi sunan hayat boyu öğrenme öğrenen bireyden öğrenen topluma dönüşümün anahtarıdır.

Hayat Boyu Öğrenme Haftası, sürekli öğrenme ve gelişimin faydalarını kutlamak ve vurgulamak içindir. İnsanların yaşamları boyunca deneyimledikleri bilgi ve becerilerin sürekli gelişimi, mevcut öğrenme fırsatları hakkında bilgi edinerek gerek kişisel gerekse mesleki gelişimleri açısından daha iyiye ulaşma potansiyelini en üst düzeye çıkarabilmeleri amacıyla hayat boyu öğrenme kurumlarına başvurmaları, zamandan ve mekândan bağımsız ücretsiz eğitimlere erişimleri için bir fırsattır.

Hayat boyu öğrenme kurumları olarak;

Bireylerin iş ve yaşam kalitelerini yükseltmek amacıyla 998 halk eğitimi merkezimizde 3811 genel, mesleki ve teknik yaygın eğitim kursumuzla 5.1 milyon vatandaşımızın hayat boyu öğrenmeye katılımını sağlamış bulunmaktayız ve 2022 yılına yönelik olarak 10 milyon kursiyerin hayat boyu öğrenmeye katılımının sağlanması hedefimize her geçen gün emin adımlarla ilerlemekteyiz.

Bununla beraber; halk eğitimi merkezlerimizin etkinlik ve uygulamalarına ilişkin kalite geliştirme süreçleri işletilirken diğer yandan öğrenmenin gücüne olan inancımızla bağımlılıkla mücadele, toplumsal farkındalık, aile eğitimi gibi alanlarda gerçekleştirmekte olduğumuz çalışmalarla toplumun tüm kesimlerine yönelik eğitimler vermekte ve projeler yürütmekteyiz.

Genel Müdürlüğümüz bünyesinde eğitim öğretim ve kültürel araştırma-geliştirme merkezleri olarak faaliyet gösteren 24 Olgunlaşma enstitümüz;

·         124 özgün tema ve proje çalışmaları ile geleneksel sanatlarımızın, desenlerimizin, kumaşlarımızın ve özgün tasarımlarımızın korunarak yeniden üretildiği,

·         Ulusal ve uluslararası alanlarda birbirinden değerli eserleri barındıran Sanat ve Tasarım Kütüphanesi, Olgunlaşma Akademi ve Türkiye Dokuma Atlası gibi gelenekseli geleceğe taşıyan çalışmaları ile,

·         Fikri mülkiyet alanında 2021 yılında 6830, 2022 yılının ilk 5 ayında 4000, patent ve tasarım tescil başvurusu ve hali hazırda 4500 başvuru hazırlığı ile, geçmişle gelecek arasında köprü olmakta ve kültürel hafızamızı yaşatmaktadır.

Hayat Boyu Öğrenme Kurumlarında Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık Faaliyetleri kapsamında kurumlarımızda bulunan kitap sayısı 351.822'ye ulaşırken 2021 yılında 98 olan kütüphane sayısı, özellikle 542 geri dönüşüm kütüphanelerinin katkısı ile 923'e ulaşmıştır.

Hayat boyu öğrenme kurumları olarak öğrenmekten ve öğretmekten asla vazgeçmiyor ve öğrenmeyi sürekli kılıyoruz, çünkü biliyoruz ki hayat boyu öğrenen bireyler hayat boyu mutlu olan insanlardır.

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.