Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

HAYAT BOYU ÖĞRENME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ UZAKTAN EĞİTİM YOLCULUĞUNA BAŞLADI

HAYAT BOYU ÖĞRENME GENEL MÜDÜRLÜĞÜ UZAKTAN EĞİTİM YOLCULUĞUNA BAŞLADI

Genel Müdürlüğümüz ilklere imza atmaya devam ediyor. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bir ülkenin sahip olduğu en değerli doğal kaynağın insan olduğundan hareketle ilgileri, yetenekleri, yaşları, öğrenim düzeyleri çok çeşitli olan coğrafi, sağlık veya çalışma koşulları uygun olmadığı için eğitim ihtiyaçlarını karşılayamayan tüm bireylere Ülkemizde COVİD-19 koronavirüs salgınına yönelik ulusal tedbirlerin titizlikle uygulandığı şu günlerde HAYAT BOYU ÖĞRENMEYE DEVAM diyerek eğitim elini uzatıyor. 

Genel Müdürlüğümüz çeşitli nedenlerle yüz yüze eğitimle eğitim ihtiyaçlarını karşılayamayan bireylere öğrenme sorumluluğunu büyük ölçüde bireye bırakan, öğrencilerin kendi kendine karar verme ve girişimcilik yeteneklerinin gelişmesine katkı sağlayan ve bireylerin öğrenmelerinde farklılık gösteren bireysel özelliklerini ön plana çıkaran uzaktan eğitim uygulamalarına 2 Aralık 2020 itibariyle 12 hayat boyu öğrenme kurumuyla başlıyor.Bu kapsamda yaygın eğitim kurs programlarının uzaktan ya da harmanlanmış öğrenme yoluyla asenkron ya da senkron uygulamalarla verileceği yolculuğun ilk durağı Gıda ve Su Sektöründe Çalışanlar İçin Hijyen Eğitimi Kurs Programı oldu. Halk sağlığı açısından risk oluşturan etkenler ve enfeksiyonla ilgili temel kavramların açıklandığı, gıda ve su sektöründe bulaşıcı hastalıklara yönelik koruyucu yaklaşımların ve hijyen eğitimi mevzuatının anlatıldığı kurs programı Hijyen Eğitimi Yönetmeliği hükümleri ve Gıda, Tarım ve Orman, İçişleri ve Sağlık Bakanlığı görüş ve hassasiyetleri gözetilerek uzaktan eğitim kurs programı olarak yapılandırıldı ve kurs programına ilişkin dijital öğrenme içerikleri Genel Müdürlük bünyesinde oluşturuldu.

Kursiyerler uzaktan eğitim kurs programına yetkilendirilmiş halk eğitimi merkezlerinden diğer yaygın eğitim kurs programlarında olduğu gibi uzaktan başvuru yapabilecek, yaygın eğitim kurs programına yönelik olarak geliştirilen dijital öğrenme içeriğini Genel Müdürlük uzaktan eğitim platformu olan HBÖ Akademi üzerinden izleyebilecek ve dijital içerikleri tamamlayan kursiyerler Genel Müdürlük tarafından oluşturulan soru bankasından seçilecek sorularla oluşturulan sınavı tamamlayarak belgelerime ulaşabilecekler. Kursiyerler sisteme e-devlet şifreleri ile giriş yapabilecek. Bu kapsamda gerçekleşecek tüm iş ve işlemler yine Genel Müdürlük tarafından uzaktan eğitim çalışmalarının etkin ve verimli olarak yürütülmesini sağlamak için hazırlanan Millî Eğitim Bakanliği Yaygin Eğitim Kurslari Uzaktan Öğrenme Yönergesi hükümlerine göre gerçekleştirilecek.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü diğer yaygın eğitim kurs programlarının da uzaktan eğitimle verilmesine yönelik e-içerik geliştirme çalışmalarına devam edecek. Konuya yönelik açıklama yapan Genel Müdürümüz Yusuf BÜYÜK,

"Sayın Bakanımız Ziya SELÇUK'un açıkladığı üzere dünyada ve ülkemizde salgın seyrinde yaşanan yükseliş nedeniyle yüz yüze eğitime devam eden öğrenci, öğretmen ve çalışanlarımızın etkilenmemesi amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığındaki kabine toplantısında, 20 Kasım Cuma gününden 4 Ocak Pazartesi gününe kadar resmî, özel, örgün ve yaygın tüm eğitim öğretim faaliyetlerine uzaktan eğitim yoluyla devam edilmesine  karar verilmiştir. Bu karar doğrultusunda Genel Müdürlüğümüz bünyesinde de hazırlıkları tamamlanan uzaktan eğitim çalışmalarına bugün itibariyle başlıyoruz. Kuşkusuz salgın döneminde sosyal, psikolojik ve fiziki yorgunluk yaşayan ve farklı alan ve düzeylerde eğitim ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük yaşayan insanımızı uzaktan eğitim kurslarımıza başvuruya davet ediyoruz." şeklinde konuştu.

 

04-12-202004-12-202004-12-202004-12-202004-12-202004-12-202004-12-2020

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.