Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Bir İlke İmza Atıyor

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Dairesi ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde yürütülen ve Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye'de Dayanıklılık Projesi: Yetişkinler İçin Dil Eğitimi kapsamında 24-28 Haziran 2019 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenen program çerçevesinde İl Koordinasyon Toplantısı ve Eğitici Eğitimi gerçekleştirildi.  
Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Bir İlke İmza Atıyor

Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye'de Dayanıklılık Projesi: Yetişkinler İçin Dil Eğitimi ile geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin Türkçe dil becerilerinin geliştirilerek istihdama katılımlarına ve böylece kendi imkânlarıyla yaşamlarını sürdürebilmelerine katkı sunulması amaçlanıyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Hatay, Mersin, Adana, İzmir, İstanbul, Bursa, Konya'da bulunan 53 halk eğitimi merkezinde yürütülen proje ile 52 bin Suriyeliye Türkçe dil eğitimi verilmesi planlanıyor.

Genel Müdürlüğümüz Bir İlke İmza Atıyor! 

Türkiye'de yaşayan 18-57 yaş arasındaki Suriyelilerin ekonomik entegrasyonunun desteklenerek sosyal ve kültürel uyumlarına katkı sağlanması planlanan proje kapsamında Türkiye'de ilk defa yüz yüze ve uzaktan öğrenme yöntemlerinin bir arada kullanıldığı "Harmanlanmış Eğitim" veriliyor.  Bu amaçla, uzaktan öğrenme için Öğretim Yönetim Sistemi  geliştirilerek kullanıma sunuldu.

Yeni sistem, Türkçe dil eğitimlerinden faydalanacak bireylerin uzaktan erişebilecekleri, içerikleri e-öğrenme yoluyla takip edebilecekleri, aynı zamanda halk eğitimi merkezlerindeki sınıflarda alacakları yüz yüze eğitimleri birleştiriyor.

Öğretim Yönetimi Sistemi ve harmanlanmış eğitim yönteminin kullanılmasıyla eğitimlerin etkinliğini, verimini artırmak, öğrenmeyi ve etkileşimi kolaylaştırmak, eğitim dünyasındaki yenilikleri, kapasite artışı sağlayacak şekilde Türkiye'ye taşımak amaçlanıyor.

İl Koordinasyon Toplantısı ve Eğitici Eğitimi

Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye'de Dayanıklılık Projesi: Yetişkinler İçin Dil Eğitimi kapsamında Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Murat Aşım, UNDP Proje Yöneticisi Halil Can Emre, projenin yürütüldüğü illerin koordinatörleri, Anadolu Üniversitesi öğretim görevlileri, proje ekibi ve Suriyelilere Türkçe dil eğitimi verecek eğiticilerin katılımı ile 24-28 Haziran 2019 tarihlerinde İstanbul'da İl Koordinatörleri Toplantısı ve Eğitici Eğitiminin gerçekleştirildiği program düzenlendi.  

Programın açılış konuşmasında UNDP Proje Yöneticisi Halil Can Emre, proje ile Türkiye'de yaşayan 18-57 yaş arasındaki büyük Suriyelilerin ekonomik entegrasyonunun desteklenmesi ile sosyal ve kültürel uyuma katkı sağlanmasının amaçlandığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

"Türkçe dil eğitimleri, Avrupa Dil Portfolyosunda belirlenen dört temel dil becerisi -okuma, dinleme, konuşma ve yazma- esas alınarak düzenlendi. Her bir kur için 10 hafta boyunca, haftada 3 gün, günde 3 saat olarak gerçekleşecek eğitimler ile 18-57 yaş arasındaki geçici koruma kapsamındaki Suriyeli bireylere A1, A2 ve B1 seviyelerinde Türkçe dili eğitimi verilecek. Bu amaçla, katılımcılar için farklı seviyeleri dikkate alan yeni çerçeve programlara uygun eğitim içerikleri de hazırlandı." 

Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Murat Aşım ise, kamu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün bir arada önemli işler başardığı "Her zaman, her yerde, herkes için eğitim" felsefesini ilke edinen Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde; geçici koruma altındaki Suriyeliler ve ülkemizde bulunan diğer yabancılara yönelik, sayısı her geçen gün artan dil ve meslekî eğitim kursları açıldığını belirtti. Bu kurslarda çoğunluğu Suriyeli olmak üzere 4 buçuk milyonu aşkın yabancı ülke vatandaşının eğitimlere devam ettiğini vurgulayan Aşım, şunları söyledi:

"Yapılan araştırmalar ülkemizde bulunan Suriyelilerin yarısının Türkçe bilmediğini ve bunu da en önemli sorun olarak gördüklerini ortaya koyuyor. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak sosyal ortaklarımız ile Suriyeli yetişkinlerin dil ve meslekî becerilerinin geliştirilmesi ve istihdam edilebilir seviyeye getirilmesi için projeler geliştiriyoruz. "Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye'de Dayanıklılık Projesi: Yetişkinler İçin Dil Eğitimi" de bu projelerden biri. Genel Müdürlüğümüz kapsamında dil öğretiminde ilk kez yüz yüze ve uzaktan eğitimi modellerinin birlikte kullanılması bakımından ayrıca önem taşıyor. Projenin, şiddet ortamından kaçıp ülkemize gelen Suriyeli komşularımızın, hak ettikleri huzur ve refaha kavuşmalarına büyük katkı sunacağına inanıyorum."

Sorunlar ve Çözüm Önerileri Tartışıldı

"Suriye Krizine Yanıt Olarak Türkiye'de Dayanıklılık Projesi: Yetişkinler İçin Dil Eğitimi" faaliyetlerinin, projenin uygulandığı halk eğitimi merkezlerinden alınan sayısal veriler doğrultusunda değerlendirilmesi amacıyla düzenlenen İl Koordinatörleri Toplantısında; Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Murat Aşım, UNDP yetkilileri, projenin yürütüldüğü 10 ilin koordinatörü ve proje ekibi sahada yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri üzerine görüş alışverişinde bulundu.  

Türkçe Dil Eğitimine Büyük İlgi

Projenin birinci eğitim döneminde 7 bin 500 Suriyeli yetişkine Türkçe dil eğitimi verilmesi planlanıyorken, bu sayının 12 bine ulaşması ve kurslara olan talebin artması üzerine, yeni bir eğitici eğitimi düzenlendi. Böylece proje kapsamında farklı branşlardan toplam 320 eğiticinin eğitimi tamamlanmış oldu. Projenin 16 Haziran 2019 tarihinde başlayacak olan ikinci eğitim döneminde ise 10 bin 600 Suriyeliye Türkçe dil eğitimi verilmesi planlanıyor. 

Ayrıca; proje kapsamında belirlenen ihtiyaç doğrultusunda Gaziantep ili Şehitkamil ilçesinde halk eğitimi merkezi yapılması için çalışmalar devam ediyor.

 

01-07-201901-07-201901-07-2019

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.