Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

"Halk eğitimi merkezlerinde kurulan geri dönüşüm kütüphanelerinin sayısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor."

Hayat Boyu Öğrenme Kurumları Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık Temalı Eğitim ve Farkındalık Çalışmaları kapsamında geri dönüşüm, sıfır atık, küresel iklim değişikliği ve enerji tasarrufu gibi konularda toplumsal bilincin artırılmasına yönelik etkin bir biçimde yürütülen faaliyetler arasında geri dönüşüm kütüphaneleri her geçen gün artan sayısı ile dikkatleri çekmektedir.


Her ilde en az bir hayat boyu öğrenme kurumuna geri dönüşüm malzemeleri ile oluşturulan geri dönüşüm kütüphanesinin kazandırılmasının amaçlandığı çalışmada, tüm illerimizde halk eğitimi merkezlerinden kısa süre içerisinde çok güzel sonuçlar alındığı görüldü. Ülke genelindeki halk eğitimi merkezlerinde geri dönüşüm malzemelerinden oluşturulan 356 geri dönüşüm kütüphanesi tamamlandı. Halen çalışmaları devam eden geri dönüşüm kütüphaneleri bulunuyor.

"Halk eğitimi merkezleri, hurda ve atık malzemelerden neler yapılacağını gösterdiler."

Kaynaklarımızın etkin kullanıldığı, geri dönüşümün ekonominin vazgeçilmez parçalarından biri haline geldiği üretim ve tüketim kültürünün oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla başlatılan çalışmalar sonucunda kurumlarımızda, evlerde ya da atölyelerde kullanılmayan atıl durumdaki ürünlerin bir araya getirilmesiyle neler yapılabileceği görüldü. Sıfır Atık Projesi'ne bağlı kalarak hurda malzemelerden neler yapabilir düşüncesiyle ürünler geliştirildi. Kursiyerlerde geri dönüşüm bilinci oluştururken yaratıcılıkları ve el becerileri de geliştirilmiş oldu. Kurumlarımızda, öğretmen, usta öğretici, kursiyer ve ailelerinde oluşan bu bilincin, toplumun tüm kesimlerinde oluşturulması ve uygulamaların yaygınlaştırılması amacıyla halk eğitimi merkezlerine gelen tüm vatandaşlar, geri dönüşüm kütüphanelerinden faydalanabilecektir.

"Geri dönüşüm kütüphanelerinde kitap sayısı artıyor"

Geri dönüşüm kütüphanelerine öğretmenler, usta öğreticiler ve kursiyerler tarafından kitaplar bağışlandı. Bu kurumlarımızda 35513 olan kitap sayısı, geri dönüşüm kütüphaneleri ile 117772'ye ulaştı. Kitap bağışları günden güne artarak devam etmektedir.

 

20-03-202220-03-202220-03-202220-03-2022

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.