Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Girişimcilikte Önce Kadın Projesi Kapsamında 1200 Kayserili Kadına Girişimcilik Ve Teknoloji Eğitimi Verildi

Kadınların sosyal ve ekonomik hayattaki varlıklarını artırmak üzere Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliği ile hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesinin yeni dönemi kapsamında Kayseri’de gerçekleştirilecek eğitimler başladı. Ürettiği ürünleri gelire dönüştürmek isteyen kadınların girişimcilik kapasitelerini iletişim teknolojileri ile artırmak amacıyla yürütülen proje kapsamında Kayseri’de 1200 kadına 12 danışman öğretmen tarafından verilen eğitimler devam ediyor.
Girişimcilikte Önce Kadın Projesi Kapsamında 1200 Kayserili Kadına Girişimcilik Ve Teknoloji Eğitimi Verildi

Sedat Abdulhakimoğulları: “Kadınlar kazandıkça yoksulluk yenilecek, Türkiye yenilenecektir” 

 

Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğulları, şunları söyledi:

 

 “Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz koordinesinde yürütülen projelerden biri olan Girişimcilikte Önce Kadın projesinin amacı sosyal ve ekonomik imkânları kısıtlı kadınlarımızın eğitim yolu ile temel becerilerinin arttırılarak mesleki yeterlilik kazanmalarını, istihdama katılmalarını ve sosyal ekonomik imkânlarının artmasını sağlamaktır. 

 

Gelişmiş ve hedeflerini yüksek tutan ülkelerde en başta kadınlar üretimin içinde yer almaktadır. Bizler de Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak bunu hedefliyoruz. Genel Müdürlüğümüze bağlı halk eğitimi merkezleri ve olgunlaşma enstitülerinden belirlenen 72 proje kurumundan 140 danışman öğretmenimiz ile yeni dönemde de hedefimiz 10 ilde 10 bin kadına ulaşmaktı. Sevinerek belirtmeliyim ki mayıs ayı itibarıyla hedefimize çok yaklaşmış bulunuyoruz. Kayseri’de de 7 proje kurumundan 12 danışman öğretmenimiz ile 1200 kadına ulaştık. Tüm proje kurumu müdür ve müdür yardımcılarımız ile danışman öğretmenlerimizi kutluyorum.

 

Proje ile kadınlar hem meslek sahibi olacak, hem üretim yapacak hem de internet üzerinden ürünlerini satarak ekonomiye katkı sunacaklardır. Bu amaçla, eğitimlerini tamamlayan kursiyerlerimizin el emeği göz nuru ürünlerinin satışını, projenin satış sitesi olan “oncekadin.gov.tr” üzerinden yapabilmeleri için gerekli altyapı oluşturulmuştur. Projenin sonraki dönemlerinde de içeriklerin e-öğrenme platformuna yüklenerek, uzaktan eğitim yoluyla daha çok kadının Girişimcilik eğitimlerinden faydalanabilmesi için çalışmalara başlanmıştır. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, hayat boyu girişimci olacak kadınları Türkiye’ye kazandırmaktan büyük heyecan duymaktadır. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak kadınlarımıza bu yolculuklarında başarılar diliyor ve hayat boyu öğrenen bir Türkiye adına hepinizin yolu açık olsun diyoruz.”

 

Colman Deegan: “Girişimcilik yoluyla daha fazla kadının ekonomiye tam katılımını sağlayacağız”

 

Ülkelerin gelecekte global rekabette var olabilmesinin ancak kadınların ekonomiye daha fazla katılımıyla mümkün olacağına yönelik inancımızla, dijital teknolojilerin sunduğu imkânlarla genişleyen girişimcilik fırsatlarını öğrettiğimiz ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projemiz ile daha fazla kadını ekonomiye katmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda, projenin yeni döneminde Kayseri’de eğitim verdiğimiz 1200 kadın ile birlikte bu yıl Türkiye genelinde 10 ilde 10 bin kadına girişimcilik ve teknoloji eğitimi vereceğiz. Böylece geçtiğimiz yıldan bu yana toplamda 20 bin kadını girişimcilik ile tanıştırmış olacağız. Kayseri’de 1200 kadını eğitme hedefimizi şimdiden yakalamanın mutluluğunu yaşıyoruz ve Kayserili kadınları tebrik ediyoruz. Türkiye genelini kapsayan hedefimizi gerçekleştirmede Kayserili kadınların Anadolu’daki diğer kadınlara da örnek olacağına inanıyoruz” dedi. 

 

Türkiye Bilişim Vakfı Ankara Temsilcisi Dr. Aydın Kolat, “Girişimci kadınlarımızın böyle bir rekabet ortamına girebilmelerini cesaretlendirmeyi hedefleyen Girişimcilikte Önce Kadın projesinde Türkiye Bilişim Vakfı olarak katkı vermekten dolayı gurur duyuyoruz. Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Türkiye Vodafone Vakfı’na verdikleri desteklerden dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Böyle özverili bir projenin en keyifli kısmı kadınlarımızın güncel teknolojileri de kullanarak hem üretip hem de satarak aile bütçelerine katkı sağlar duruma gelmeleri olacak” dedi.

 

Uygulamaya yönelik, kolay anlaşılır ve kısa içerikli eğitim programları

 

Girişimcilikte Önce Kadın projesi kapsamında Adana, Denizli, Erzincan, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Mersin, Muğla, Sivas ve Trabzon’da "teknoloji" ve "girişimcilik" alanlarında, uygulamaya yönelik, kolay anlaşılır ve kısa içerikli 24 saatlik eğitimler veriliyor.

 

Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’na başvurular 2017 Eylül’ünde sona eriyor

 

Projenin yeni döneminde eğitim içerikleri Millî Eğitim Bakanlığı´nın e-Öğrenme platformuna yükleniyor ve bu sayede çok daha fazla kadın eğitimlerden yararlanabiliyor. Eğitim almaya başlayan kursiyerler, ürünlerinin satışını projenin online satış sitesi olan “oncekadin.gov.tr” sitesi üzerinden gerçekleştirebiliyor. Bunun yanı sıra siteye üye olan kursiyerleri cesaretlendirip teşvik etmek için Kasım ayında düzenlenecek Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması ile başarılı kadınlar cansuyu sermayesi ile ödüllendirilecek. Yarışmanın başvuruları 30 Eylül’de sona erecek. 

 

14-06-201714-06-201714-06-201714-06-201714-06-201714-06-201714-06-201714-06-201714-06-201714-06-2017

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.