Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Girişimcilikte Önce Kadın Mobil Uygulaması İle Ekonomiye Katılan Kadın Sayısı Artacak

Girişimcilikte Önce Kadın Mobil Uygulaması İle Ekonomiye Katılan Kadın Sayısı Artacak

Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğinde “Girişimcilikte Önce Kadın” projesinin üçüncü yılında kadın girişimcilerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir mobil uygulama geliştirildi. Girişimcilikte Önce Kadın uygulaması ile kadınlar, daha önce sınıf içinde verilen eğitimleri online olarak alabilecek. Ayrıca ürettikleri ürünleri bu uygulama üzerinden dijital mağazaya yükleyebilecek. 

Girişimcilikte Önce Kadın Projesi teknolojinin gücünü kullanarak kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımına destek olmaya devam ediyor. 3 yıl önce Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye Vodafone Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı iş birliğiyle hayata geçirilen “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi geliştirilen mobil uygulama ile kadın kursiyerler, daha önce sınıf içinde verilen eğitimleri online olarak alabilecek. Ayrıca, ürettikleri ürünleri bu uygulama üzerinden dijital mağazaya yükleyebilecek. Bugüne kadar 20 ilde 26 binden fazla kadına ulaşılan “Girişimcilikte Önce Kadın” projesinin yeni döneminde, sınıf içi eğitimlerin dijital dünyaya aktarılması ile 81 ilde, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı halk eğitimi merkezleri (HEM) ve olgunlaşma enstitülerindeki kadın kursiyerlere ulaşılması hedefleniyor. 

Girişimcilikte Önce Kadın Mobil Uygulaması, Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Murat Aşım, Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, ünlü model ve sunucu Çağla Şıkel ve Girişimcilikte Önce Kadın Proje Katılımcısı Enhar Doğan’ın katılımıyla düzenlenen toplantıda tanıtıldı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Murat Aşım şunları söyledi: 

 “Daha çok kadınımızın potansiyelini ve gücünü ekonomimize katmalıyız”

 “Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz koordinesinde yürütülen projelerden biri olan Girişimcilikte Önce Kadın projesinin amacı sosyal ve ekonomik imkânları kısıtlı kadınlarımızın eğitim yolu ile girişimcilik becerilerinin artırılmasını, istihdama katılmalarını ve sosyal ekonomik imkânlarının artmasını sağlamaktır. Proje ile kadınlar girişimciliğe ilk adımını atacak ve kendi el emeği ürünlerini internet üzerinden satarak ekonomiye katkıda bulunacaklardır. Kadınlarımızın ekonomik hayata katılım oranları bizleri mutlu etse de takdir edersiniz ki yeterli değildir. Daha çok kadınımızın potansiyelini ve gücünü ekonomimize katmalıyız. Bu sebeple mobil teknolojilerin yardımıyla 81 ilden yüz binlerce kadına ulaşmayı ve eğitim vermeyi hedefliyoruz. Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak, paydaşlarımızla birlikte hayatları boyu girişimci olacak kadınları Türkiye’ye kazandıracak olmaktan büyük heyecan duymaktayız.

Kadınların ekonomiye katılımının “güçlü kadın, güçlü aile, güçlü toplum” demek olduğuna dikkat çeken Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, şöyle konuştu:

“ Değerli proje ortaklarımızla 3 yıl önce ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesini hayata geçirirken, işini kuran, hatta istihdam yaratan güçlü kadınlar yetiştirmeyi hedefledik. Teknolojinin gücünü yanımıza alarak daha fazla kadına ulaşma ve teknoloji kullanım penetrasyonunu artırma hedefiyle Girişimcilikte Önce Kadın Mobil Uygulaması’nı geliştirdik. Bu uygulamayla, kadınlara online eğitim alma ve ürünlerini dijital mağazamıza yükleme imkânı veriyoruz. Türkiye Vodafone Vakfı olarak, kadınlara yönelik sosyal yatırımlarımızı ve onlara istihdam yaratmaya yönelik faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.”

Toplantının moderasyonunu da üstlenen Çağla Şıkel, şunları kaydetti:

“Proje kapsamında eğitim alan kadınlar, hem aile bütçelerine katkıda bulunma imkânı buldu, hem de özgüven kazandılar. Kendilerini daha güçlü ve yetkin hissetmeye başladılar. Bu önemli bir nokta. Çünkü kadınlara gerekli imkânları sunduğunuzda, son derece üretken olabilirler. Yeter ki ellerinden tutalım ve onları doğru yönlendirelim. Özellikle üllkemizde kadınların desteklenmesine büyük ihtiyaç var. Bu nedenle, ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesi gibi projelerin artmasını ve ülkemizin dört bir yanında kadınlara sunulan fırsatların çoğalmasını diliyorum.”

Proje katılımcısı ve geçen yılın Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması Birincisi Enhar Doğan ise şöyle konuştu: 

“50 yaşındayım. Ev hanımıyım. Bundan 3 yıl önce eşimde gelişen böbrek yetmezliği ve sonrasında başlayan zorlu organ nakli maratonu beni ailemize destek olabilmek amacıyla çantalarıma yönlendirdi. Bu zor dönemde Pamukkale Halk Eğitimi Merkezi aracılığı ile ‘Girişimcilikte Önce Kadın’ projesine dahil oldum. Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’nda birinci seçildim. Kazandığım cansuyu sermayesi ile kendi atölyemi açtım. Artık, kapısını kendi anahtarım ile açtığım bir atölyem var. Bu projeyle karşılaştığımdan beri hem daha geniş bir kitleye ulaşabiliyor, hem de işimde daha emin adımlar atabiliyorum. Şimdi de Girişimcilikte Önce Kadın Mobil Uygulaması ile ürünlerimi siteye artık daha kolay ve hızlı yükleyebileceğim. Girişimcilikte Önce Kadın projesi, çalışmak ve üretmek için çabalayan kadınlara yönelik harika bir fırsat. Bu anlamlı projede emeği geçen herkese tekrar çok teşekkür ediyorum.”

Kadınlara cepten online eğitim

Girişimcilikte Önce Kadın Mobil Uygulaması ile, “Girişimcilikte Önce Kadın” projesi ve halk eğitimi merkezleri ile daha önce hiç ilişkisi olmamış kadınların yanı sıra halk eğitimi merkezlerinden mesleki eğitimini almış ama ürün satmaya başlamamış kadınlara ve projede halen aktif olan kadınlara ulaşılması hedefleniyor. Uygulama, daha önce proje katılımcısı olan kadınların halk eğitimi merkezlerinde sınıfta aldığı girişimcilik ve teknoloji eğitimlerini mobil uygulama üzerinden alabilmelerini sağlıyor. Ayrıca, girişimcilik ve teknoloji eğitimlerini tamamlayan kadınlar, uygulama üzerinden oncekadin.gov.tr adresindeki dijital mağazaya ürünlerini yükleyebiliyor ve ürünlerini yine uygulamadaki profil sayfası üzerinden takip edebiliyor. Kadınlar, her yıl düzenlenen Girişimcilikte Önce Kadın Yarışması’na da mobil uygulama üzerinden başvuruda bulunabiliyor.

iOS ve Android marketlerinde

Girişimcilikte Önce Kadın Mobil Uygulaması, iOS ve Android uygulama marketlerinden ücretsiz indirilebiliyor. Uygulamayı akıllı telefona indirdikten sonra Giriş ekranından üyelik kaydı yapılıyor. Daha sonra, kullanım amacına uygun olarak açılan sayfalardaki yönergeler takip edilmek suretiyle uygulama kullanılıyor.

 

28-11-201828-11-201828-11-201828-11-2018

 

 

 

 

       

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.