Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüzün 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü Mesajı

Genel Müdürümüzün 8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü Mesajı

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından 8 Eylül tarihi "Dünya Okuma Yazma Günü" olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de bu vesileyle çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. 

Millî Eğitim Bakanlığınca okur yazar olmayan vatandaşlara yönelik olarak okuma yazma çalışmaları düzenli olarak yürütülmektedir. Okuma yazma çalışmaları Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'nün en önemli çalışma alanlarından biridir. Son olarak okur yazar olmayan yetişkinlerin okuma yazma öğrenmeleri için Bakanlığımızca, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN'ın himayelerinde, 01 Şubat 2018 tarihi itibarıyla Okuryazarlık Seferberliği başlatılmıştır. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği seferberlik halen devam etmektedir. 

Okuryazarlık Seferberliğinin başladığı tarih olan 1 Şubat 2018 yılından bugüne kadar 94.781 adet Yetişkin okuma yazma kursuna 917.395 kursiyer katılmıştır. Okuryazarlık Seferberliği' ne gösterilen yoğun ilgi devam etmektedir. 

Geçici koruma kapsamında ülkemizde bulunan yabancı uyruklu bireyler için Millî Eğitim Bakanlığı, örgün eğitim faaliyetlerinin yanında Türkçe öğretimi başta olmak üzere yüzlerce alanda halk eğitimi merkezleri bünyesinde kurslar düzenlemektedir. Yetişkin okuma yazma kurslarına 2014-2018 yılları arasında 38.483 yetişkin katılmıştır.  

8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü vesilesi ile bir kez daha; okuma yazma çalışmalarında görev alan tüm kurum, kuruluş ve kişilere bakanlık olarak teşekkür ederiz.

       

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.