Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Genel Müdürümüz Yusuf BÜYÜK, Milli Mücadele'nin 100. Yılı Etkinlikleri İçin Kahramanmaraş'ta.

Milli Mücadele'nin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında Genel Müdürümüz Yusuf BÜYÜK Kahramanmaraş'ta incelemelerde bulundu.
Genel Müdürümüz Yusuf BÜYÜK, Milli Mücadele'nin 100. Yılı Etkinlikleri İçin Kahramanmaraş'ta.

Genel Müdürümüz Yusuf BÜYÜK, "Millî Mücadele'nin 100. Yılı" etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş'ta idi.

Ziyaret kapsamında ilk olarak, Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitimi Merkezi tarafından hazırlanan "Kurtuluş'un 100. Yılında Sevdamız Kahramanmaraş" temalı karma resim sergisi açılışını yapan Genel Müdürümüz, daha sonra Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünü ziyaret etti.

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kahramanmaraş Valiliğinin koordinesinde ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi desteği ile gerçekleştirilen "Sonsuza Dek Kahraman Maraş- İstiklal Madalyası Sergisi" Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsünün hazırladığı en nadide koleksiyonlardandır. Bu sergi, Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesi'nde şehrin ilk sanat galerisi olarak hazırlanan mekânda açıldı. Açılış ile Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde barındırdığı atölyelerde yaklaşık bir yıldır hazırlıkları süren tasarımlar, sanatseverlerle buluşmuş oldu. 

Teması "Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası" olarak belirlenen sergide 1923'te Darphane'nin düzenlediği yarışmada birinci seçilen Mesrur İzzet Bey'in tasarımı olan İstiklal Madalyası, bütün ayrıntılarıyla uygulanabilir her zemine farklı tekniklerle nakşedildiği eserler yer aldı. 

Elliyi aşan eserin sanatseverlerin ilgisine sunulduğu etkinlikte, katılımcıların dikkatini en çok boyu ve yüksekliği 1 metre olan devasa bir edik, 13 milyon 149 bin 80 iğne hareketiyle ilmek ilmek işlenmiş bir Maraş filesi ve ortalama 175 bin taşla oluşturulmuş üç parçalık bir mozaik çekti. 

Kurum personeli ile bir araya gelerek kısa süreli bir sohbet gerçekleştiren Genel Müdürümüz, serginin "Kırkyama" salonunda Öğretim Görevlisi Ahmet Akkurt'un Kahramanmaraş kültürünü yansıttığı minyatür tablolarını ve özgün desenlerden yararlanarak oluşturulan eserleri inceledi. "Maraş Serencamı" salonunda ise bakırcılık, Maraş filesi, kanaviçe ve mozaik atölyelerinde ayrı ayrı disiplinler çerçevesinde farklı tekniklerle çalışılan eserler hakkında bilgi aldı. 

Tasarlanan ürünlerle manayı görünür kılarak bağımsızlık bilincini diri tutmak gayesi gözetildiği ve atılan her ilmek, kumaşa tutturulan her boncuk, kağıda dokunan her fırça darbesi, dokunan çözgünün her sırası, derinin üzerine sırlanan her sim ile geçmişte yaşanan olaylar, bugün tekrar yaşanıyormuşçasına el sanatlarıyla tekrar tekrar yazıldığı sergi katılımcılar tarafından büyük bir beğeni ile gezildi.

İl Millî Eğitim Müdürü Cemal YILMAZ ile birlikte millî eğitim yöneticileriyle bir araya gelen Genel Müdürümüz, değerlendirmelerde bulunmasından sonra akşam saatlerinde Kahramanmaraş'tan ayrıldı.

 

11-02-202011-02-202011-02-202011-02-202011-02-2020

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.