Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN SABAHATTİN DÜLGER'İN 12 MART İSTİKLÂL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET ÂKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ MESAJI

GENEL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN SABAHATTİN DÜLGER'İN 12 MART İSTİKLÂL MARŞI'NIN KABULÜ VE MEHMET ÂKİF ERSOY'U ANMA GÜNÜ MESAJI

Türk milletinin imanıyla perçinlenmiş Kurtuluş mücadelesinin ve Misak-ı Millî'nin mısralarla imza altına alındığı İstiklâl Marşı, milletimizin baki varlığının nişanesidir. Bugün olduğu gibi yüzyıllar boyunca milletimizi temsil edecek İstiklâl Marşı, Türk tarihinin geleceğe yansıyan yüzüdür. Bu yüzdendir ki hepimize,ortak duygu terennümünde geçmişin gururunu yaşatırken tekerrür eden tarihimizi de dimağımıza yeniden kazır.

 

Vatan ve istiklâl âşığı şairimiz Mehmet Âkif ERSOY,kaleme aldığı "İstiklâl Marşı"nda milletimizin müstesna ve insancıl değerlerini bir hatip ustalığıyla dile getirmiştir. Vatanımıza yönelecek tehlikelerin ardında sinmiş hain muhterislerin ders almayan tutkularına;

 

"Üç buçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam;
Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam.
Doğduğumdan beridir, âşığım istiklâle;
Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale!" 

veciz mısralarıyla Türk istiklâlinin ortak sesi olmuştur.

 

Milletimizin istiklâl bildirisi ve vatan bütünlüğünün nişanesi olan İstiklâl Marşımız, gelecek nesillerimize kazandırdığımız Türk tarih bilinciyle aktarılacak ilk emanetimizdir. 

 

Milletimizin vatan ve istiklâl sevdasına "Asım'ın Nesli" ile vücut kazandırmış Mehmet Âkif ERSOY, dimağlarımıza kazınmış "zulmü alkışlayamayan ve zalimi sevmeyen"bir vicdan ve fikir şâiri olarak yüzyıllarca yâd edilecektir.

 

Bu duygu ve temennilerle İstiklâl Marşımızın kabulünün 101. yıl dönümünde, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve millî şairimiz Mehmet Âkif ERSOY olmak üzere, istiklâl mücadelemizin ölümsüz kahramanları şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, saygı ve şükranlarımı sunuyorum.

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.