Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

EPALE PROJESİ İÇ ANADOLU BÖLGE ÇALIŞTAYI SİVAS'TA YAPILDI.

EPALE Projesi İç Anadolu Bölge Çalıştayı 01-02 Nisan 2021 tarihinde Sivas'ta başarıyla gerçekleştirildi.
EPALE PROJESİ İÇ ANADOLU BÖLGE ÇALIŞTAYI SİVAS'TA YAPILDI.

"Avrupa Yetişkin Öğrenimi Elektronik Platformu (EPALE) İç Anadolu Bölge Çalıştayı"; Sivas Valisi Sayın Salih Ayhan, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Yusuf Büyük, Araştırma Geliştirme ve Projeler Daire Başkanı Sayın Mustafa Şahin, Sivas İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ebubekir Sıddık Savaşçı, akademisyenler ve 13 ilden Halk Eğitimi Merkezi eğitimcilerinin katılımıyla 01-02 Nisan 2021 tarihlerinde Sivas'ta başarıyla gerçekleştirildi.

Çalıştayın açılışında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ebubekir Sıddık Savaşçı, yetişkin eğitimine yönelik çalışmalara yön verecek olan çalıştayın Sivas'ta düzenleniyor olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Daire Başkanı Sayın Mustafa Şahin ise yetişkin eğitiminin öneminden bahsederken;

"Hızla gelişen ve değişen dünyamızda yetişkin eğitimi önemli bir yer almaktadır. Günümüzün rekabet ortamında eğitimin her yaşta, her ortamda kendini geliştirebilen, güncelleyebilen bireylere ihtiyaç duyulmaktadır. Yani yetişkin eğitimini hayat boyu devam eden bir etkinlik olarak tanımlayabiliriz. Ancak bu eğitim ve etkinliklerin, planlı, programlı ve sürekli olması önemli. Hem bu eğitimi verenlerin hem de bu eğitimden faydalananların istekli ve arzulu olmaları da çok önemli" dedi.

EPALE'nin bir Erasmus programı olup yetişkin eğitiminin yaygınlaşmasını amaçlayan çevrimiçi bir platform olduğunu belirten Daire Başkanı Sayın Mustafa Şahin, projenin kapsamı ve detayları hakkında bilgi verdi.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Yusuf Büyük konuşmalarında 7'den 70'e toplumun her kesimini kapsayan hayat boyu öğrenme sürecinin önemine değindi. Sayın Yusuf Büyük;"Almamız gereken daha çok mesafe var. Eğer kendinizi bulunduğunuz durumda yeterli görüyorsanız kaybedersiniz. Yetersiziz diyeceğiz ve daha hızlı hareket edeceğiz. Kursların niteliği ve niceliği değişmeli, sayısı artırılmalı. Ama klasik olmaktan da çıkmalı. Bölgelere göre kurslar vermeli, bölgeye göre davranış biçimleri geliştirmeliyiz" dedi.

Sivas Valimiz Sayın Salih Ayhan ise başarıya giden yolun, ortak akıl ve iş birliğinden geçtiğine vurgu yaptı. Ayhan; "Ortak hareket etmeyenler, birlik ve beraberlik içerisinde olmayanlar, en önemlisi de bilgi ve birikime değer vermeyenlerin başarılı olması mümkün değildir. Bunun için kurum ve kuruluşların sempozyumlar, paneller ve çalıştaylar düzenleyerek ortak akılla üretip, iş birliği yapmaları oldukça önemlidir. Ben bu nedenle bugün burada düzenlenen çalıştayı son derece anlamlı bulduğumu ifade etmek istiyorum. Bu tarz toplantılar, farklı şehirlerden hatta ülkelerden katılımcıları bir araya getirmesi, eğitimde iyi örneklerin paylaşılması, fikir mütalaalarının yapılması noktasında son derece önemli toplantılardır." ifadelerini kullandı.

Akademisyenlerin yetişkin eğitimi üzerine yaptıkları sunumlar ve EPALE Platfromunun tanıtımı ve kullanımı üzerine proje ekibi tarafından verilen eğitimlerle çalıştay başarıyla tamamlandı. 

 08-04-202108-04-202108-04-202108-04-202108-04-2021

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.