Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

EPALE National Support Services-NSS Projesi Ulusal Çalıştayı

EPALE National Support Services-NSS Projesi Ulusal Çalıştayı

EPALE NATIONAL SUPPORT SERVICES-NSS PROJESİ

ULUSAL ÇALIŞTAYI

16-18 MAYIS 2016, ANTALYA

 

 Avrupa’da ve Türkiye’de yetişkin eğitimi veren kurum ve kuruluşları bir platformda buluşturmayı sağlayarak kurumların ve öğreticilerin birbirinden öğrenmelerini desteklemek ve iyi örnek uygulamalarını göstermek amacıyla oluşturulan Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen Avrupa’daki Yetişkin Öğrenme için Elektronik Platform EPALE (Electronic Platform for Adult Learning in Europe) projesinin açılışı Genel Müdürümüz Sayın Ali Rıza ALTUNEL, Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sayın Sedat ABDULHAKİMOĞULLARI, EPALE Proje ekibi ve illerinde EPALE koordinatörü olarak hareket edecek 81 ilin Hayat Boyu Öğrenmeden sorumlu Müdür Yardımcısı ya da Şube Müdürü katılımıyla 16 Mayıs 2016 tarihinde Antalya-Belek’te düzenlenen  çalıştay ile gerçekleştirildi.

Çalıştayın ilk günü yaptığı açılış konuşmasında Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanımız Sayın Sedat ABDULHAKİMOĞULLARI günümüz dijital dünyasında teknoloji, internet ve sosyal medya kullanımının hayatımızda önemli bir yer teşkil ettiğini ve bununla birlikte değişen yaşam alışkanlıklarımız arasında teknolojiyi eğitimin bir parçası olarak benimsemenin faydalı olacağı kanaatini taşıdığını belirtti. EPALE Projesinin de yetişkin öğreniminde teknoloji, internet ve sosyal medya kullanımıyla önemli bir fayda sağlayacağını söyledi.

Çalışmanın ilk gününde yetişkin eğitimi ile ilgili sunumlar yapıldı. Bu sunumlarda EPALE projesi ve platformun özelliklerinin tanıtımının ardından UNESCO Yaşam Boyu Öğrenme Enstitüsü (Hamburg-Almanya) temsilcisi Angela Owusu-BOAMPONG Unesco’nun yetişkin eğitimindeki öncelikleri hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Genel Müdürlüğümüz İzleme Değerlendirme Daire Başkanlığında görevli Dr. Serap KARABACAK AŞIR Türkiye’de yetişkin eğitiminin durumunu özetledi. Ulusal Ajans temsilcisi Vahid SADAL yetişkin eğitimi projeleri ile EPALE bağlantısı konusunda katılımcılara açıklamalarda bulunarak Erasmus+ proje başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda açıklama yaptı. Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Havva Eylem KAYA Halk Eğitim Merkezleri üzerine gerçekleştirdiği TÜBİTAK projesinin çıktılarını katılımcılarla paylaştı.

Çalışmanın ikinci günü oluşturulan beş atölyede katılımcılar on altışarlı gruplara ayrıldı ve beş eğitmen sayfanın özelliklerini kullanıcılara tanıttıktan sonra SWOT Analizi çalışmasıyla katılımcılar bölgelerine göre gruplandı ve bölgelerinde EPALE’nin yaygınlaştırılmasında güçlü ve zayıf yanları ile fırsatların ve tehditlerin ne olacağı tartışıldı.

Genel Müdürümüz Sayın Ali Rıza ALTUNEL çalışmanın üçüncü gününde yaptığı kapanış konuşmasında kendisinin ve ekibinin merkez teşkilatı olarak taşrada sahada yer alan müdürlerimizin hizmetkârları olduğu mesajını verdi. Tek amaçlarının hayat boyu öğrenmenin öneminin ve kalitesinin artırılması olduğunu ve bu amaçla eğitim modüllerimizin güncellenerek daha güncel ve ihtiyacı karşılayacak özellikte olması için gerekli çalışmaları başlattığını söyledi. Müdür yardımlarımızdan ve Şube Müdürlerimizde gelen soruları cevaplandırmasının ardından onlardan gelen talepleri not alarak en kısa zamanda gerçekleştirmek için elinden geleni yapacağını belirtti.

 

26-05-201626-05-201626-05-201626-05-201626-05-201626-05-201626-05-201626-05-201626-05-201626-05-2016

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.