Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

e-Devlet Kapısı Açık Öğretim Okulu Öğrencilerine Açıldı

Millî Eğitim Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında  e-Dönüşüm/e-Devlet İşbirliği Protokolü imzalandı.
e-Devlet Kapısı Açık Öğretim Okulu Öğrencilerine Açıldı

Millî Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet ARSLAN Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Türksat Genel Müdürlüğü arasında e-Okul sistemine ilişkin iş birliği protokolünü imzaladılar.

Törende Millî Eğitim Bakanımıza, Müsteşar Doç. Dr. Yusuf TEKİN, Müsteşar Yardımcısı Ercan DEMİRCİ, Hayat Boyu Öğrenme  Genel Müdür Vekili Ersan ULUSAN ve Açık Öğretim Daire Başkanı Mehmet Zeki BAŞYEMENİCİ eşlik etti. 

Bakan YILMAZ; "Millî Eğitim Bakanlığı açısından ilk defa e-Devlet üzerinden belge verecek olmamız ve 5 milyon 300 bin Açık Öğretim Okulu öğrencisine verilecek olan hizmetin önemini vurguladı. 

“Milli Eğitim Bakanlığı e-Devlet’e girdi denilse yeridir " şeklinde sözlerine devam etti. Sunulan hizmet ile Açık Öğretim Okulu Öğrencilerimiz artık e-Devlet Kapısı üzerinden Mezuniyet Belgesi, Öğrenci Belgesi, Hizmete Özel Belge ve Tamamlama Belgesi gibi ihtiyaç duydukları belgelerin bir bölümünü alma imkanı bulacaklar. Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu programlarına devam eden öğrenciler ve bu programlardan mezun olan vatandaşlar, resmi geçerliliğe sahip barkotlu öğrenci belgesi ile mezuniyet belgesini, e-Devlet Kapısı üzerinden zaman ve mekândan bağımsız olarak hızlı ve güvenli bir şekilde kolaylıkla alabilecek, söz konusu belgelerin ibraz edildiği kurumlar da bu belgeleri e-Devlet Kapısı’ndan güvenle doğrulayabileceklerdir “  diye ifade etti.

Bakan Yılmaz, e-Devlet kapısının Millî Eğitim Bakanlığına açılmasında emeği geçen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve iki bakanlığın çalışma ekibine teşekkür etti.

Bakan Arslan ise, imza töreninde yaptığı konuşmada, yapılan işbirliği protokolünden memnuniyet duyduklarını belirterek, Türkiye´de bilişim teknolojilerinin hızla gelişmesiyle toplumun ihtiyaçlarının da değişiklik gösterdiğini ifade etti. Protokol, eğitime yönelik başarılı ve geniş kitleleri ilgilendiren birçok hizmetin e-Devlet Kapısı üzerinden sunulmasını sağlayacaktır. Bu protokol ile e-Devlet hizmetleri, hizmetlerinin e-Devlet kapısına entegrasyonu, sayısal veri, bilgi ve belge paylaşımı, bulut bilişim, bilgi ve iletişim teknolojileri, bilgi güvenliği, eğitim müfredatında e-Devlet ile ilgili içerik ve farkındalığın oluşmasına ilişkin ana başlıklardan oluşmaktadır. Bu aşamanın ilk adımı olarak, her yıl vatandaşımızın günlerini kuyruklarda geçirmesine neden olan açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi ve açık öğretim ortaokulu öğrencilerinin ve mezunlarının ihtiyaç duydukları belgeleri e-Devlet Kapısı üzerinden alabilme imkanı sağlanmış olacaktır" dedi.

Protokol imza Töreni Millî Eğitim Bakanı Sayın İsmet YILMAZ ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet ARSLAN’ın hediye takdimleri ve ardından hatıra fotoğrafı çektirmesi ile sona erdi. 

 

23-06-201623-06-201623-06-2016

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.