Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Beni Hafife Alma Dijital Eğitim Platformu Projesi Yürütülmeye Başlamıştır

Genel Müdürlüğümüz ile Uzaktan Eğitimi Yaygınlaştırma ve Alternatif Eğitim Derneği (UZEYAD) arasında imzalanan, “Toplumsal kültürün ve dezavantajlı grupların güçlendirilmesi” temasına dayanan ve Cumhurbaşkanlığı himayelerinde yürütülen “Beni Hafife Alma Dijital Eğitim Platformu Projesi”nin uygulanmasına ilişkin iş birliği belgesi 26/02/2018 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
Beni Hafife Alma Dijital Eğitim Platformu Projesi Yürütülmeye Başlamıştır

Beni Hafife Alma Dijital Eğitim Platformu Projesi, Türkiye genelinde yürütülen “eğitim ve dönüşüm” projesidir. Proje’de; çeşitli sebeplerden dolayı eğitimini tamamlayamamış vatandaşlarımızın desteklenmesi, vatandaşlarımıza uzaktan eğitim teknolojisi ile öğretmen ve materyal desteği sağlanması öngörülmektedir. Aile ve iş ortamından uzaklaşmadan bilgisayar ve internet desteğiyle “her yerde, her zaman” öğrenmenin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Projeyle; hak ettiği değeri, ihtiyaç duyduğu ilgiyi yeterince alamadığını hisseden dezavantajlı grupların desteklenmesi, “Ben de Varım.” diyebilen bireylere imkân sağlanması amaçlanmaktadır. 

“Beni Hafife Alma Projesi”nin hedefi, toplumun bilgi aktarım yeteneğinin geliştirilmesidir. Projenin temel amacı, bireylerde oluşan deneyim ve uzmanlık bilgilerinin diğer bireylere aktarılabilmesine imkân sağlayacak mekanizmanın hayata geçirilmesidir. Tüm bireylerin “öğrenen” ve “öğreten” olarak yer alacağı Platform’da, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık başta olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına da yer verilmektedir. Beni Hafife Alma Dijital Eğitim Platformu Projesi kapsamında çeşitli alt projeler de yürütülmektedir. 

İyi Bir Haberim Var Projesi

Beni Hafife Alma Dijital Eğitim Platformu Projesi kapsamında çeşitli alt projeler yürütülmektedir. Toplumda “iyilik” konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla; Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Türkiye Diyanet Vakfı ve Millî Eğitim Bakanlığı adına Genel Müdürlüğümüzün taraf olarak yer aldığı “İyi Bir Haberim Var” projesi; 30/03/2018 tarihinde yürütülmeye başlamıştır. Ülke genelinde yürütülmesi planlanan Proje’nin pilot uygulaması; Ankara, Antalya ve Kocaeli illerinde yapılacaktır. Proje kapsamında her seviyeden okullardaki öğrencilerde ve halk eğitimi merkezlerindeki kursiyerlerde “iyilik” konusunda farkındalık oluşturulabilmesi amacıyla, “iyilik” temalı haberlerin yapılması ve haberlerin Beni Hafife Alma Dijital Eğitim Platformu’na yüklenmesi planlanmaktadır. 

11/05/2018 tarihinde Genel Müdürlüğümüzde gerçekleşen toplantıya; Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğü, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü ve Cumhurbaşkanlığından ilgililer katılım sağlamışlardır. 

08/06/2018 tarihinde Proje Ofisinde gerçekleştirilen toplantıda Proje’nin Türkiye genelinde yürütülebilmesi için tüm eğitim ve öğretim kurumlarında komisyonlar oluşturulması, ilçe ve il koordinatörlerinin belirlenmesi kararı alınmıştır. Projenin etkililiği için gerekli çalışmalar yürütülmektedir.

  

 22-06-201822-06-201822-06-201822-06-201822-06-201822-06-2018

 

 

 

   

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.