Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Avrupa Yetişkin Öğrenme Gündemi İçin Ulusal Koordinatörler Projesi Yetişkin Eğitiminde İyi Örnekler Uluslararası Konferansı İstanbul’da Yapıldı

Avrupa Yetişkin Öğrenme Gündemi İçin Ulusal Koordinatörler Projesi Yetişkin Eğitiminde İyi Örnekler Uluslararası Konferansı 3-4 Ekim 2017 tarihlerinde yetişkin eğitiminden sorumlu öğretmen ve idareciler, kursiyerler, kadın çalışmalarından ve yetişkin eğitiminden sorumlu yerel yönetim ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımı ile İstanbul’da gerçekleşti.
Avrupa Yetişkin Öğrenme Gündemi İçin Ulusal Koordinatörler Projesi Yetişkin Eğitiminde İyi Örnekler Uluslararası Konferansı İstanbul’da Yapıldı

Avrupa Yetişkin Öğrenme Gündemi Projesinin amacı, Türkiye’deki dezavantajlı grupta sayılabilecek 25-64 yaş aralığındaki en az 10.000 kadının temel yaşam becerilerini, istihdam edilebilirliğini ve eğitim seviyesini yükseltip hayat şartlarını iyileştirmektir.

10-10-2017

 

Koordinatörlüğünü Millî Eğitim Uzmanı Dr. Faruk Şenyayla’nın yaptığı Avrupa Yetişkin Öğrenme Gündemi İçin Ulusal Koordinatörler Projesi Yetişkin Eğitiminde İyi Örnekler Uluslararası Konferansı yetişkin eğitiminden sorumlu öğretmen ve idareciler, kursiyerler, kadın çalışmalarından ve yetişkin eğitiminden sorumlu yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ile paydaş kurum temsilcileri ve akademisyenlerin yanı sıra Balıkesir, Sivas ve Erzincan İl Millî Eğitim Müdürleri, İstanbul, Erzurum, Karabük, Artvin ve Erzincan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürleri ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanının katılımı ile İstanbul’da gerçekleştirildi.

Konferans Kadıköy Halk Eğitimi Merkezi müzik öğretmenlerinin müzik dinletisi ile başladı. Konferansın açılış konuşmasını ev sahibi olarak İstanbul Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Serkan Gür yaptı. Ardından Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Sedat Abdulhakimoğulları misafirleri selamlayarak “Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü olarak bu proje ile öncelikle ülke kadınlarının kendilerini geliştirmelerine ve mesleki beceriler edinmelerine katkı sunmayı hedefliyoruz. Çünkü istihdama katılım bir kadın için para kazanmanın çok ötesinde; kendi ayakları üzerinde durma, kendine güven duyma ve hatta kendine güven duyan nesiller yetiştirebilme gibi birçok anlama sahiptir. Nitekim kadın öğrenirse çocuğuna da öğretir, kadın gelişirse dünya da gelişir.” ifadeleri ile kadınların eğitiminin önemine vurgu yaptı.

Konferansın “Yetişkin Eğitiminde Yerel Yönetimlerin Rolü” konulu ilk oturumunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Öğrenme Müdürü Ali Koca, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme ve Eğitim Şube Müdürü Ercan Birbilen ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Yaygın Eğitim ve Konservatuar Şube Müdürü Yavuz Dağtaş yetişkin eğitimi alanında yaptıkları çalışmaları sundu. İspanya Büyükelçiliği Eğitim Ataşesi Francisco Menendez ve Avrupa Yetişkin Öğrenme Gündemi Litvanya Koordinatörü Dalia Siaulytiene ülkelerindeki yetişkin eğitimi programlarının işleyişinden bahsetti. Adana İmamoğlu, İstanbul Kadıköy, Şanlıurfa Viranşehir ve Trabzon Ortahisar Halk Eğitimi Merkezleri yaptıkları çalışmaları katılımcılarla paylaştı.

Konferansın ikinci gününde Balıkesir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Uğur Gürgan “Toplumsal Cinsiyet Yargılarının Eğitime ve İstihdama Yansıması”, Uludağ Üniversitesi’nden Dr. Sevgi Sezer “Türkiye’de Girişimcilik” konularında katılımcıları bilgilendirdiler.

“Türkiye’de Kadın İstihdamı” konulu panelde ise İzmir Konak İşkur’dan Rukiye Ateş, Kadın ve Demokrasi Derneği’nden Arzu Odabaşı ve Türk Alman İşbirliği Kurumu’ndan Ruth Hale kadın istihdamında karşılaşılan zorluklar üzerine konuşmalarını yaptılar. Bunların yanı sıra Antalya Olgunlaşma Enstitüsü, Şanlıurfa Viranşehir Halk Eğitimi Merkezi, Trabzon Ortahisar Halk Eğitimi Merkezi, Denizli Tavas Halk Eğitimi Merkezi, İstanbul Erenköy Zihnipaşa Halk Eğitimi Merkezi ve Adana İmamoğlu Halk Eğitimi Merkezi yıl boyunca yaptıkları çalışmaları sergilediler.

Proje uluslararası konferans ile son faaliyetini tamamladı ve proje ile ilgili raporlama sürecine başlandı.

10-10-201710-10-201710-10-201710-10-201710-10-201710-10-201710-10-201710-10-201710-10-201710-10-201710-10-201710-10-201710-10-201710-10-201710-10-201710-10-2017

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.