Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi-4 Halk Eğitimi Merkezleri Eğitici Eğitimi

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Genel Müdürlüğümüz tarafından yürütülen Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi-4 Projesinin Halk Eğitimi Merkezleri Eğitici Eğitimleri 7 pilot ilde (Eskişehir, Bursa, Malatya, Ordu, Manisa, Hatay ve Mardin) tamamlanmıştır.
Avrupa Yetişkin Öğrenimi Gündemi-4 Halk Eğitimi Merkezleri Eğitici Eğitimi

Faaliyetlerde Projenin amacı, hedef kitlesi ve faaliyetleri hakkında bilgilendirme yapılmış, eski hükümlüler ile denetimli serbestlik yükümlülerinin Projenin özel hedef kitlesini oluşturduğu açıklanmıştır. Geçmişi henüz çok eskiye dayanmayan ve ülkemiz için yeni bir uygulama olan denetimli serbestlik hakkında her pilot ildeki Denetimli Serbestlik Müdürleri sunumlar gerçekleştirmişlerdir.

Yapılan bilgilendirme çalışmalarından sonra halk eğitimi merkezi eğitimcilerine Atatürk Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinin değerli öğretim üyeleri ve Öğretmen Akademisi Vakfı Eğitimcileri tarafından 21. yüzyıl temel becerileri arasında olan “öğrenme ortamında yetişkinler ile iletişim”, “öğrenme ortamında teknoloji kullanımı”, “paydaşlar arası iletişim ve iş birliği”, “öğrenen öğretmen” ve “ekipdaşlık” konularında eğitimler verilmiştir.

33 Avrupa ülkesinde uygulanan Yetişkin Öğrenimi Gündemi, 21. yüzyılda yetişkinlerin ihtiyaç duyduğu becerileri geliştirerek etkin vatandaşlar olarak yaşamlarına devam etmelerini sağlamayı hedeflemektedir. 4. fazını yürüttüğümüz projenin amacı ise eski hükümlüler başta olmak üzere tüm yetişkinlerin temel becerilerini geliştirerek kurumlar arası iş birliği ile istihdam edilebilirliklerinin arttırılması ve toplumda eski hükümlülere karşı var olan ön yargının giderilmesini sağlamaktır. Bu amaca ulaşabilmek için yukarıda bahsedilen eğitim faaliyetleri ile eş zamanlı olarak her pilot ilde bölgesel paydaş toplantıları da düzenlenmiştir. Bölgesel düzeyde kurumlar arası kalıcı iş birliğini sağlamak amacıyla paydaşları bir araya getiren toplantılarda proje kapsamında yapılan çalışmalar paylaşılmış, farkındalık çalışmaları ve eski hükümlülerin istihdam sorununun nedenlerini tespit etmek amacıyla yapılacak saha araştırmasında izlenecek yöntem hakkında görüş ve öneriler tartışılmıştır. Toplantılara katılan İŞKUR temsilcileri tarafından pilot illerdeki işbaşı eğitim programlarını anlatan sunumlar gerçekleştirilmiştir. 

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü’nün ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İŞKUR’un katkıları ile proje faaliyetlerinde önemli bir yere sahip olan saha araştırmasının 81 ilde yürütülmesi çalışmalarına devam edilmektedir. 

Proje faaliyetlerimize eski hükümlülerin istihdamı konusundaki olumsuz önyargının giderilmesi konusunda farkındalık arttırmak amacıyla kamu spotu hazırlanması ve öykü yarışması düzenlenmesi çalışmaları ile devam edilecektir. 

Bugüne kadar başarıyla gerçekleştirdiğimiz faaliyetlere katılan halk eğitimi merkezleri eğitimcilerimize, değerli akademisyenlerimize ve paydaş kurumlarımıza katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

 

21-05-201821-05-201821-05-201821-05-201821-05-201821-05-201821-05-201821-05-2018

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.