Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

AİLE OKULU EĞİTİCİ EĞİTİMİ KURSU İZMİR/YENİFOÇA HİZMETİÇİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ'NDE BAŞLADI

28 Mart-1 Nisan 2022 tarihleri arası Erzurum, 20-24 Haziran 2022 tarihleri arası Mersin'de yapılan Aile Okulu Eğitici Eğitimleri, İzmir/Yeni Foça Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü'nde de verilmeye başladı. Eğitici eğitimleri 27 Haziran- 1 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapılacak.
AİLE OKULU EĞİTİCİ EĞİTİMİ KURSU İZMİR/YENİFOÇA HİZMETİÇİ EĞİTİM ENSTİTÜSÜ'NDE BAŞLADI

 

Aile Okulu Eğitici Eğitimi Kursuna İzmir'e yakın 15 ilimizden 80 öğretmen katıldı. Öğretmenlerimize Sosyal Duygusal Beceri Gelişimi, Aile İçi İletişim Becerileri, Akran İlişkileri, Bilinçli ve Güvenli Teknoloji Kullanımı, Çatışma ve Stres Yönetimi, Bağımlılık, Ahlaki Gelişim, Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite konularındaki eğitim verilecek.

Programın açılışında konuşan HBÖGM Programlar ve Öğretim Materyalleri Daire Başkanı Esat TEKTAŞ, Aile Okulu Projesi'nin amacı, konuları ve yapılan eğitimler hakkında şu açıklamalarda bulundu. 2019 yılının son aylarında başlayan ve küresel düzeyde tüm dünyayı etkisi altına alan salgın süreci, her alanda etkisini göstermiş, insanların alışageldiği yaşam tarzına sınırlamalar getirmiş, bireylerin aile ilişkileri ve ruh sağlıkları temelinde kaygı düzeylerinin de artmasına neden olmuştur.  Salgın sürecinin en çok etkilediği alanlardan biri kuşkusuz eğitim olmuştur. Öğrenciler eğitim olanaklarından uzaktan eğitim yoluyla yararlanmış, sosyal ve duygusal gelişimleri açısından çok önemli bir ortam olan okuldan ve arkadaşlarından uzakta bir süreç geçirmişlerdir. Aile bireylerinin evde televizyon, bilgisayar, telefon ve internette geçirdikleri sürenin arttığı da yapılan araştırmalarla anlaşılmaktadır. Bu durum ise öğrencilerin iyi olma halini doğrudan etkilemiştir. Salgın sonrası dönemde eğitim faaliyetlerinin bütün öğrencileri kapsayacak şekilde ve onlara erişilebilir hale getirilmesi için öğretmenlerin ve ailelerin desteklenmesi hayati derecede önemli hale gelmiştir. Ailenin ve toplumun sağlığının korunmasına katkı sağlamak; aile içi ilişkiler, ev yönetimi ve çocukların davranış yönetimlerine rehberlik edilmesi hedefleri doğrultusunda Bakanlığımız tarafından Aile Okulu Projesi başlatıldı.

Aile Okulu Projesi kapsamında ilk olarak Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Şanlıurfa, Samsun ve Erzurum'dan katılan 350 öğretmenle Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstütüsü'nde; daha sonra 14 ilden katılan 90 öğretmenle Mersin Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü'nde Aile Okulu Eğitici Eğitimi yapıldı. Bugün burada Yeni Foça Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü'nde başlattığımız ve beş gün sürecek kursta ise 15 ilden katılan 80 öğretmenimizle eğitici eğitimi yapılacak. 18-22 Temmuz tarihleri arasında da 25 ilimizden katılacak 260 öğretmenimizle yine Erzurum Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü'nde eğitici eğitimi yapılacaktır. 

 

30-06-2022 30-06-2022

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.