Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Açık Öğretim Okulları Diploma Töreni, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın Katılımıyla Gerçekleştirildi

Açık Öğretim Okulları Öğrencileri, diplomalarını Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın elinden almanın mutluluğunu yaşadılar. Öğrencileri temsilen yapılan katılımcı konuşmaları salonda duygulu anlar yaşattı.  
 Açık Öğretim Okulları Diploma Töreni, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın Katılımıyla Gerçekleştirildi

Genel Müdürlüğümüzce, 05 Mayıs 2016 tarihinde MEB Şura Salonunda düzenlenen Diploma Töreni’ne Bakanımız Sayın Nabi AVCI ve Bakanlığımızın üst düzey yöneticileri ile çok sayıda davetli katıldı. Törene katılan davetlilere Millî Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürümüz Sayın Ali Rıza ALTUNEL ve Açık Öğretim Daire Başkanımız Sayın Mehmet Zeki BAŞYEMENİCİ ev sahipliği yaptı.

Milli Eğitim Bakanı AVCI konuşmasında: 

"Açık öğretim okulları yarıştan kopmayanların, eğitimlerini devam ettirme azmini yitirmeyenlerin okullarıdır. Hayatın getirdiği bazı zorluklara takılmayanların, bütün engellere rağmen öğrenimlerine devam etme gayreti gösterenlerin okullarıdır. Bu sebeple açık öğretim okullarından mezun olmak takdire layık bir başarıdır.

Bakanlığımıza bağlı açık öğretim okullarında ortaokul, lise ve mesleki lise olmak üzere 3 milyon 697 bin 698 kayıtlı öğrencimiz var. Bunların 1 milyon 554 bin 24´ü aktif olarak eğitime katılıyorlar."
"Açık öğretim okullarımızdan alınan diplomaların örgün eğitimdeki diplomalardan hiç bir farkının olmadığını, örgün eğitim diploması olanlarla açık öğretim diploması olanların aynı haklara sahip olduğunu hem öğrencilerimize hem de kamuoyuna daha iyi anlatmamız gerekiyor" dedi.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Ali Rıza ALTUNEL ise, yaptığı konuşmada açık öğretim okullarına ilişkin bilgiler verdi. Milli Eğitim Bakanlığı olarak Eğitim hakkını herkes için sağlamak çabası içinde olduklarını; toplumda eğitim hakkı ihlal edilen engelli bireyler, ev hanımları, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, tutuklu ve hükümlüler gibi pek çok kişiye eğitim hizmeti verdiklerini belirterek mezun öğrencilere bundan sonraki yaşamlarında başarılar diledi. 

Törende Açık Öğretim Okullarını Temsilen öğrenci konuşmalarına yer verildi. Açık Öğretim Lisesi mezunu 77 yaşındaki Mehmet Emin GÜRBÜZ çok istemesine rağmen imkânı olmadığı için sadece ilkokulu bitirebildiğini anlattı. "Çocuklarımı büyüttüm ama okuma azmimi hiç kaybetmedim. Ömrüm boyunca rüyalarımda kendimi hep okul sıralarında gördüm.” dedi.

Açık öğretim okullarında önce ortaokul, sonra da lise diplomasını alan Gürbüz, "Bu sene ilahiyat Fakültesine kayıt yaptırdım. İnşallah üniversiteye hazırlanan oğlumla birlikte üniversite okuyacağım. Gençlere şunu söylemek istiyorum; zaman kıymetli, o zamanı boşa geçirmeyin, bir meslek sahibi olun. İlim aşktır, ilim sevgidir ve çok nazlıdır. Sevmezseniz sizi terk eder." ifadelerini kullandı.

Serebral palsi hastası 22 yaşındaki Büşra AYDAR ise hikâyesi ile salondakilere duygulu anlar yaşattı. Okula gitmeyi çok istediği halde engeli dolayısıyla okul sıralarında oturamadığını ve eğitimini açık öğretim okullarında tamamladığını anlattı. 

Başörtüsü sorunu dolayısıyla eğitimini yarıda bırakan Fatma Betül AKBAŞ ile Kalecik Cezaevinde hükümlü olan 48 yaşındaki Yusuf ÇALIŞKAN da açık öğretim okullarının kendileri için önemini anlattı.

Tören sonunda Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Ali Rıza ALTUNEL, Millî Eğitim Bakanımız Sayın Nabi AVCI´ ya halk eğitim öğrencilerinin yaptığı bir tabloyu hediye etti.  

Basın mensuplarının da yoğun ilgi gösterdiği tören, Bakanımız Sayın Nabi AVCI’nın Açık Öğretim Okullarından mezun olan 82 öğrenciye diploma ve hediyelerini vererek hatıra fotoğrafı çektirmesi ile sona erdi.

 

13-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-201613-05-2016

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.