Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Açık Öğretim Okulları Balkanlar´da Yaygınlaştırılacak

Açık Öğretim Okulları Balkanlar´da Yaygınlaştırılacak

Milli Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında kapsamı genişletilen protokol çerçevesinde Balkanlar´daki Türk vatandaşlarına, soydaşlara, Türkçe konuşan akraba topluluklarına ve eğitimini tamamlayamayanlara açık öğretim hizmeti sunulacak.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Anadolu Üniversitesi arasında, bakanlığın merkez binasında "Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu Batı Avrupa Programları Uygulama" protokolü Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç.Dr. Yusuf TEKİN ve Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Naci GÜNDOĞAN tarafından imzalandı.

Törende Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünü temsilen Açık Öğretim Okulları Daire Başkanı Mehmet Zeki BAŞYEMENİCİ ve İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanı Cengiz ORTA da yer aldı.

Protokol kapsamında daha önce Almanya, Belçika, Hollanda, Fransa, İsviçre, Avusturya´da verilen açık öğretim okulu hizmetleri, Bulgaristan, Kosova ve Makedonya´da da verilmeye başlanacak.

 

"Zorunlu eğitimlerini tamamlayabilmesi için bir fırsat" 
 

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, protokol imza töreninde, açık lise uygulamasının, eğitim-öğretim çağı dışında kalmış ve bir şekilde eğitim alamayan Türk vatandaşların zorunlu eğitimlerini tamamlayabilmesi için fırsat olduğunu belirtti.

Özellikle Batı Avrupa´da çok sayıda Türk vatandaşının bulunduğuna işaret eden Müsteşar Tekin, bu vatandaşların zorunlu eğitim hizmetlerini yürütebilmek için ciddi desteğe ihtiyaçlarının bulunduğunu vurguladı.

Anadolu Üniversitesinin alanında, Türkiye´nin en uzman, en nitelikli, en köklü kurumu olduğuna dikkati çeken Müsteşar  Tekin, üniversitenin ayrıca sınav uygulamalarındaki ciddiyeti itibarıyla da bu anlamdaki en uzmanlaşmış üniversite konumunda bulunduğunu ifade etti.

Müsteşar Tekin, protokolün hazırlanmasında destek veren Anadolu Üniversitesine ve açık lise uygulamasını çok başarılı biçimde uygulayan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne de emekleri için teşekkür etti. 

Protokol imza töreninin ardından Anadolu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Yücel Güney ile Dekan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Muhammet Recep OKUR Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğünü ziyaret ederek fikir alışverişinde bulundu.

 

21-10-201621-10-201621-10-201621-10-2016

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.