Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

Açık Öğretim Daire Başkanlığı Tarafından Balkan Ülkelerine Çalışma Ziyareti Yapıldı

Açık Öğretim Daire Başkanlığı Tarafından Balkan Ülkelerine Çalışma Ziyareti Yapıldı

AÇIK ÖĞRETİM DAİRE BAŞKANLIĞI TARAFINDAN BALKAN ÜLKELERİNE ÇALIŞMA ZİYARETİ YAPILDI

 

Açık Öğretim Daire Başkanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet göstermektedir.

Başkanlığımız, hayat boyu eğitim ilkesinden hareketle, vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde zaman ve mekân sınırlaması olmadan eğitim dışında kalmış olanlara eğitimlerini tamamlama imkânı sunmak, kültür düzeylerini yükseltmek, nitelikli ve saygıdeğer bireyler olmalarını sağlamak ve bulundukları ülkelere daha kolay entegre olabilmelerini sağlamak amacıyla yurt dışı eğitim faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Yurt dışında yaklaşık 6.106 aktif öğrencimiz bulunmaktadır. Bu öğrencilerimize Milli Eğitim Bakanlığı olarak Almanya, Belçika, Avusturya, İsviçre, Hollanda, Fransa, Danimarka, Azerbaycan, Suudi Arabistan, İran, Kuveyt, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan, KKTC’ de eğitim-öğretim hizmeti vermekteyiz.

Ayrıca Mesleki Açık Öğretim Lisesi Yurt dışı İmam Hatip Programı´nın uygulandığı Kıbrıs-Lefkoşe Hala Sultan İlahiyat Koleji, Belçika-Brüksel İbn-i Sina Anadolu İmam Hatip Lisesi, Avusturya-Viyana İmam Hatip Lisesi, Danimarka-Kopenhag İskandinavya İmam Hatip Lisesi, Fransa-Strazburg -Yunus Emre Lisesi aracılığıyla öğrencilerimize İmam Hatip Programının yüz yüze eğitim dersleri verilmektedir.

Faaliyet alanımızı genişletmek ve gelen talepleri karşılamak amacıyla, Genel Müdürümüz Ali Rıza ALTUNEL, Açık Öğretim Daire Başkanı Mehmet Zeki BAŞYEMENİCİ ve Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Balkanlar Sorumlusu Doç. Dr. Köksal BÜYÜK ile Balkan ülkelerine 20-25 Ağustos 2016 tarihlerinde bir çalışma ziyareti düzenlenmiştir.

Ziyaret kapsamında Kosova, Arnavutluk, Makedonya ve Bulgaristan’da çeşitli temaslarda bulunulmuştur. Temaslar sırasında  Sivil Toplum Kuruluşları, yerel medya mensupları, ülkemiz adına bu ülkelerde faaliyet gösteren diğer kurumların ve yurt dışı akraba topluluklarının temsilcileriyle görüşülmüş ve Bakanlığımız Açık Öğretim Okulları’nın eğitim faaliyetleri ile ilgili tanıtım ve bilgilendirmelerde bulunulmuştur. İlgili ülkelerin büyükelçilikleri, konsoloslukları,  eğitim müşavirlikleri ve Yunus Emre Enstitüleri de ziyaret edilmiş, yapılan toplantılara adı geçen kurumların temsilcileri de katılmıştır. Toplantılarda Açık Öğretim Okullarının Balkanlar’da yapılacak olan faaliyetleri ile ilgili istişarelerde bulunulmuştur.

 

02-09-201602-09-201602-09-201602-09-201602-09-2016

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.