Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü

a-okul Uzaktan Eğitim Platformu “Fatih Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi”nde Tanıtıldı

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından Ankara ATO Congresium’da 2-3 Kasım 2018 tarihlerinde uluslararası düzeyde düzenlenen “FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi-2018” de Açık Öğretim Okulları Uzaktan Eğitim a-okul Platformu tanıtıldı.  
a-okul Uzaktan Eğitim Platformu “Fatih Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi”nde Tanıtıldı

 

Millî Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından Ankara ATO Congresium’da 2-3 Kasım 2018 tarihlerinde uluslararası düzeyde “FATİH Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi-2018” düzenlendi. 

Açılış konuşmalarını Millî Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK, YEĞİTEK Genel Müdürü Anıl YILMAZ, Roehampton Üniversitesi Öğretim Üyesi Miles BERRY, National Taiwan Normal Universitesi Öğretim Üyesi - FIRA Başkanı Prof. Jacky BALTES’in yaptığı Zirve’de, 4 bin kişinin üzerinde bir katılım gerçekleşti. 

Teknoloji, şekerin suyun içine sızdığı gibi bizim bütün süreçlerimize işler olarak yansırsa o zaman biz teknoloji ile çok daha sağlıklı bir ilişki kurmuş oluruz

Millî Eğitim Bakanı Ziya SELÇUK Zirve’nin açılışında yaptığı konuşmada, Bakanlık olarak 2023 Eğitim Vizyonu´nda teknoloji konusundaki yaklaşımlarını ortaya koyduklarını ifade ederek "Biz teknolojinin araçsallığı üzerinden sağlıklı bir pozisyonlama yapabilirsek, amaç-araç ilişkisini de bir dengeye oturturuz. Eğer teknoloji, şekerin suyun içine sızdığı gibi bizim bütün süreçlerimize işler olarak yansırsa o zaman biz teknoloji ile çok daha sağlıklı bir ilişki kurmuş oluruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlığın Teknolojiye Yaklaşım Biçimi

Bakan Selçuk, Bakanlığın teknolojiye yaklaşım biçimiyle ilgili olarak sözlerine şu şekilde devam etti: "Millî Eğitim Bakanlığı´nın bundan sonraki teknoloji yaklaşımı için; süreç tabanlı, işlevleri dikkate alan ama teknolojinin amaçsallığı ve araçsallığı arasındaki dengeyi gözeten, içerik üzerinde yoğunlaşan, herhangi bir teknolojik uygulamayı icraata geçirmeden önce bu teknolojinin gerektirdiği öğretmen eğitimi, öğrenci eğitimi, müfredat hazırlıkları vesaire tamamladıktan sonra sistemi teknoloji ile karşılaştırmayı zaruret olarak görüyoruz."

Zirvede; 40 oturum, 64 atölye çalışması, 5 panel yapılarak 160’a yakın bildiri sunuldu. 30’a yakın eğitim ve teknoloji firması da stantları ile Zirve’de yer aldı. 

Uzaktan Eğitim Oturumu

Uzaktan eğitimle ilgili beş ayrı konuşmacının yer aldığı “Uzaktan Eğitim Oturumu”nun oturum başkanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Açık Öğretim Daire Başkanı Mehmet Zeki BAŞYEMENİCİ tarafından yapıldı. Başyemenici sözlerine, Açık Öğretim Okullarının çeşitli nedenlerle öğrenimini tamamlayamayan ve zorunlu eğitim yaş sınırını aşarak eğitim öğretim sisteminin dışında kalan yetişkinlere; uzaktan eğitim ilke ve teknikleri ile her yerde, her durumda öğrenimlerini tamamlama fırsatı sunmakta olduğunu ifade ederek başladı. 

Açık Öğretim Okullarında 2 milyon 750 bin kayıtlı öğrencimiz bulunmaktadır

Başyemenici, 2018-2019 eğitim öğretim yılı itibariyle Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesinde yaklaşık 2 milyon 750 bin kayıtlı öğrencinin bulunmakta olduğunu söyleyerek bugüne kadar öğrencilere ders kitapları, elektronik kitaplar (pdf), Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve çevrimiçi sınavlar ile öğretim desteği verilmekte olduğunu sözlerine ekledi.

Uzaktan Eğitim Platformu 

Mehmet Zeki Başyemenici; 2023 Eğitim Vizyonu’nda da yer alan “Hayat boyu öğrenme süreçlerinde farklı hedef kitlelere ulaşmak ve öğrenmeye erişimi artırabilmek için uzaktan eğitim teknolojilerinden yaygınlıkla yararlanılacaktır.” hedefi doğrultusunda Açık Öğretim Okulları öğrencilerine sunulan öğrenme fırsatlarına erişimin artırılması ve kolaylaştırılması amacıyla; Türkiye ve Dünya’daki Uzaktan Eğitim Platform (LMS) ve İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) incelenerek açık öğretim okulları öğrencilerine yönelik ihtiyaçların belirlendiğini, belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda analiz ve tasarım çalışmaları yapıldığını, yazılım ve materyal geliştirme ekipleri kurularak akademisyenlerden görüş ve öneriler alındığını ifade ederek Uzaktan Eğitim Platformu “a-okul”u bu şekilde hayata geçirdiklerini belirtti.

Yerli ve millî, kullanıcı ve engel dostu bir platform

Başyemenici sözlerine, bu platformun öğrenci ya da kursiyerlerin sadece sorumlu olduğu ders ve kurs içeriklerini görüntüleyebilecek olmalarından dolayı onları amaçları dışına iten herhangi bir içeriğin olmamasından ve gerek içerik gerek tasarım bakımından sade, açık, anlaşılır olmasından dolayı kullanıcı dostu; görme, işitme ve bedensel engelli öğrenciler için sağlayacağı avantajları dile getirerek engel dostu olduğunu belirterek devam etti. Ayrıca dışa bağımlı olmaksızın Bakanlık bünyesinde sistem üzerinde her türlü değişimin, yenileştirme çalışmalarının yapılabiliyor olması açısından da yerli ve millî olmasının altını çizerek a-okul ailesi olarak “eğitim her zaman, her yerde” ilkesinden hareket ettiklerini belirterek a-okul sisteminin geleceğin öğrenme ortamlarının oluşturulması vizyonunda yetişkin eğitiminde önemli bir boşluğu dolduracağının düşünüldüğünü sözlerine ekleyerek konuşmasına son verdi. Oturum, Bilgi İşlem Birimi e- materyal ve yazılım geliştirme ekibi tarafından platformun online olarak tüm teknik ve içerik özellikleriyle tanıtılmasının ardından sona erdi.

 

09-11-201809-11-201809-11-201809-11-2018

 

 

 

 

 

 

Emniyet Mahallesi Abant 2 Caddesi No 8 Yenimahalle / ANKARA - 0312 413 21 14 0312 413 21 16

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.