2018 Yılı İyi Uygulama Örnekleri

Ankara Kızılcahamam Halk Eğitimi Merkezi

Yenilikçi, özgün, 2023 eğitim vizyon hedeflerine ulaşmayı amaçlayan özgün bir örnek olduğu için yayınlanmaya değer bulunmuştur.
 
 

2017 Yılı İyi Uygulama Örnekleri

Ankara Etimesgut Halk Eğitimi Merkezi

Ankara Etimesgut Halk Eğitimi Merkezi örneği dezavantajlı bireyleri teşvik edici ve toplama kazandırmayı amaçlayan bir uygulama olduğu için yayımlamaya değer bulunmuştur.
 
 

Ankara Çubuk Halk Eğitimi Merkezi

Ankara Çubuk Halk Eğitimi Merkezi örneği yaygın eğitim kurumlarımızdan yararlanarak meslek edinmiş bir vatandaşımızın başarı öyküsüdür. Aynı durumdaki insanlara ilham verici bir örnek olması sebebiyle yayımlamaya değer bulunmuştur.
 
Ankara Çubuk Halk Eğitimi Merkezinde usta öğretici olarak görev yapan Saliha Demir’in öyküsü Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü resmi web sitesinde yayınlanacak iyi uygulama örneklerinden biri olarak seçilmiştir. Adım Saliha Demir. 1977 Yılında Ankara da doğdum. İlkokulu Ankara’nın Solfasol köyünde tamamladım. Ailevi nedenlerden dolayı eğitimime devam edemedim. Tek istediğim ortaokul ve lise eğitimine devam etmekti mümkün olmadı. 17 yaşımda evlendim. 2006 yılında açık öğretim ile tekrar başladığım ortaokul eğitimim 2009 yılında açık öğretim lise ile devam etti. 2014 yılında açık öğretim lisesinden mezun oldum. Halen Atatürk Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünde açık öğretimime devam ediyorum. Bir taraftan da 9 yıl önce başladığım Halk Eğitimi Merkezi kurslarına devam ettim. Hobi amaçlı başladığım kurs şu an mesleğim oldu. Öğretmenlerimin desteği ile dekoratif el sanatları branşında kendimi geliştirdim. Akyurt Halk Eğitimi Merkezinde açılan kursumda yer olmadığı için harabe bir gecekonduyu atölye haline çevirerek kursiyerlerle eğitime başladım. Medyanın çeşitli kanalları aracılığıyla bu çalışmalarıma ait haberler yapıldı. 2014 yılından bu yana el sanatları alanında usta öğreticisi olarak Çubuk Halk Eğitimi Merkezinde görev yapmaktayım. 2016 yılında Güney Kore Büyük Elçiliğinde Türkiye Güney Kore Kardeşliği Temalı sergide ve Halk Eğitimi Merkezlerinin yılsonu sergilerinde eserlerimi tanıttım. Hayatın karşımıza çıkardığı imkânları doğru bir şekilde değerlendirirsek hayat her zaman cömert davranır. Çalışmak mutlaka başarıyı getirir. Hayat boyu öğrenmenin benim durumumda olan insanlar için büyük bir avantaj olduğunu düşünüyorum. Öğrenci olduğum zaman öğrendiklerimi öğretebilmek güzel bir duygu bu şansı veren Halk Eğitimi Merkezlerine çok teşekkür ederim.