AnasayfaHaberlerHayat Boyu Öğrenme Politikalarının Tanıtımı ve Koordinasyonu İl Danışma Toplantısı

“Türkiye'de Hayat Boyu Öğrenme Politikalarının Tanıtımı ve Koordinasyonu İl Danışma Toplantıları”,
30- 31 Ocak 2012 tarihlerinde Kayseri’de Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi

 

kayseri1

   

 Hayat Boyu Öğrenme ile ilgili mevcut politika ve mevzuatın gözden geçirilmesi, Hayat Boyu Öğrenme sistemi içerisinde yer alan illerdeki kişi ve kurumların bir araya gelerek deneyimlerini paylaşmaları ve Hayat Boyu Öğrenme fırsatlarının ulusal ve bölgesel olarak tartışılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen toplantılara, Proje kapsamındaki 12 pilot ilden, belediyeler, ilgili kamu kurum ve kuruluşları, MYK, TOBB, İŞKUR ve HAK-İŞ’in merkez ve yerel teşkilatlarından 200’e yakın temsilci katıldı.Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen ve iki gün süren toplantıların açılış töreni öncesinde bir basın toplantısı düzenlendi.


    Toplantının açılış törenine Kayseri Valisi Mevlüt BİLİCİ, AK Parti Kayseri Milletvekilleri Yaşar Karayel ve İsmail Tamer, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet ÖZHASEKİ, MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Doç. Dr.Kemal Biçerli, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim CEYLAN ve MEB PKMB Daire Başkanı Ünal Akyüz de katılarak birer konuşma yaptı. Proje Ekip Lideri Paul Weide Ünal Akyüz’e Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenmenin Geliştirilmesi Projesi’ne bugüne kadar verdiği emeklerden dolayı Proje adına çiçek takdim ederek teşekkür etti.


    Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Doç. Dr. M. Kemal Biçerli Hayat Boyu Öğrenme  çalışmalarının startını Kayseri'de verdiklerini belirterek "Türkiye'de yapılan bu çalışmalar sonrasında önemli sonuçların elde edileceğini” ifade etti. Yeni kurulan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün eğitimde yeni bir anlayışın çıkış noktası olacağını, amaçlarının mutlu bireyler, mutlu aileler oluşturmak olduğunu söyleyen Biçerli,  Kayseri’de bu toplantılarda yapılacak çalışmalarda farklı kesimlerden görüşler harmanlanacağının altını çizdi.

 

    Türkiye’de 25–64 yaş grubunda Hayat Boyu Öğrenmeye katılım oranının OECD ülkeleri arasında son sıralarda yer aldığını söyleyen Genel Müdür Kemal Biçerli;  Avrupa Birliği ülkelerinde bu oranın yüzde 9’larda olduğunu, hedeflerinin iki yıl gibi kısa bir sürede Hayat Boyu Öğrenme faaliyetlerine katılan yetişkinlerin oranını yüzde 8’e çıkarmak olduğunu belirtti.

 

    Hayat Boyu Öğrenmenin çok önemli olduğunu kaydeden Mustafa Biçerli, “Teknolojinin sürekli değişmesi sonucu insanların artık mezun oldukları okuldan aldıkları bilgilerle hayatlarını idame ettiremediklerinin ve sürekli yenileşme ve iyileşme ihtiyacı doğduğunun altını çizerek Türkiye’de Hayat Boyu Öğrenme’nin Geliştirilmesi Projesi faaliyetlerinin öncelikle insanların istihdam edilebilirliğini arttırmaya yönelik olarak tasarlandığını ikinci olarak da toplumdaki bireylerin sosyal ve kültürel eğitimlerine katkı sunacağını ifade etti.  

kayseri2

    Açılıştan sonraki panel bölümünde Proje Takım Lideri Paul Weide projeye ilişkin genel bilgiler verirken, Kilit Uzman Jove Jankulovski, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nde Eğitim Politikaları ve Program Grup Başkanı Dr.İsmail Demir, Hayat Boyu Öğrenme uzmanı Gazi Üniveristesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Aksoy, Proje Politika Uzmanı Nevin Şenol ve John Hart Hayat Boyu Öğrenme yaklaşımı ve proje kapsamında yürütülecek faaliyetlerle ve özellikle de kurulması planlanan Hayat Boyu Öğrenme Koordinasyon Birimleri ilgili bilgiler verdi.


    Proje kapsamında daha önce oluşturulan ve proje paydaşlarından oluşan İŞKUR, MYK, TOBB, HAK-İŞ ve belediyeler çalışma grupları merkez temsilcilerinin moderatörlüğünde pilot illerden gelen yerel temsilcileriyle Hayat Boyu Öğrenme politikalarının revizyonu ve illerde kurulması planlanan Hayat Boyu Öğrenme Koordinasyon Birimlerine ilişkin grup çalışmalarında bulundu. Proje uzmanlarından Prof. Dr. Ali Paşa Ayas, Prof. Dr. Ali Yazıcı, Politika Kilit Uzmanı Lewis Kerr ve Proje Politika uzmanları Nevin Şenol ve John Hart ve moderatörlüğünde gerçekleşen çalışmalarda kendi önerilerini oluşturan beş farklı kurumsal çalışma grubu iki gün süren çalışmalarını toplantıların kapanış bölümünde sundu.


    İki gün süren toplantılarda önceki adı MEB Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü olan, şimdiki adıyla MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarına başlangıç noktası oluşturuldu, Hayat Boyu Öğrenme fırsatlarının ulusal ve bölgesel olarak tartışılması sağlandı, Hayat Boyu Öğrenme Sistemi içerisinde yer alan illerdeki kişi ve kurumlar bir araya getirilerek deneyimlerini paylaşabilmeleri sağlandı, Hayat Boyu Öğrenme ile ilgili mevcut politika ve mevzuatın gözden geçirilmesi için Proje ekibiyle çalışmakta olan MYK, TOBB, İŞKUR, HAK-İŞ ve belediyelerden temsilcilerin diğer illerden gelen üyelerinin görüşlerini toplayarak kendi kurumsal görüşlerini sunmaları sağlandı.